Duke Nukem Forever Bu Sefer Gerçekten Geliyor! Oynanabilir Demodan İlk Görüntüler

Duke Nukem Forever artık Gearbox’ın ellerinde.

Aramızda Duke Nukem Forever’ı beklerken torun torbaya karışanların sayısı hiç de az olmasa gerek. Ancak bana sorarsanız, daha çok 3D Realms’ın kepenkleri indirip George Broussard’ın 13 yıllık projeyi rafa kaldırdıklarını açıklamasını beklediğimi söyleyebilirim (torun torbaya karışmadan tabii :p). Zira 3D Realms’ın bu oyunu tamamlayamayacağı, 1998’te Quake motorundan Unreal motoruna geçişleriyle birlikte kabak gibi ortaya çıkmıştı. Kaldı ki sonrasında yaşanan dönemde de oyun motoru değiştirmekten vazgeçmedi 3D Realms’taki dostlarımız ve 13 yılda önümüze adam akıllı somut bir şeyler çıkarmaktan aciz kaldılar.

Take Two’nun 3D Realms’ı bütün bu başarısız süreç yüzünden dava edip kepenkleri indirmeye zorlamasıysa sanırım bu 13 yıllık zaman zarfındaki en hayırlı gelişmeydi. Broussard, tam istediğimiz gibi, projeyi rafa kaldırdıklarını açıkladı ve Duke Nukem Forever da bir anlamda Take Two’nun ellerine kaldı. Oyun sektörü hakkında az da olsa fikir sahibi olan oyunseverler, bu projenin raflarda tozlanmaya terkedilmeyeceğini biliyorlardı.

Duke Nukem Forever concept

Hatırlarsanız Ağustos ayının ilk günlerinde Duke Nukem Forever projesini Half Life: Opposing Force, Brothers in Arms serisi ve Borderlands’ten  tanıdığımız Gearbox’ın tamamlayacağı söylentileri kulislerde dolaşmaya başlamış ve biz de bu söylentileri sizinle paylaşmıştık. Bu aslında pek de söylenti sayılmazdı. Zira Borderlands’in yakaladığı satış başarısının ardından Take Two’nun Gearbox’la çalışmaya devam edeceği kesindi ve Take Two için elinde kalan Duke Nukem Forever ismini Gearbox’tan daha iyi değerlendirecek bir geliştirici olamazdı.

Bu söylentilerin gerçeğe dönüştüğü yer ise bugün Seattle’da başlayan geleneksel Penny Arcade (PAX Prime) fuarı oldu. Evet, Duke Nukem Forever Gearbox’ın ellerinde yeniden hayat buluyor. Hatta oyunun oynanabilir bir demosu da PAX 2010 katılımcılarıyla buluşmuş durumda.

Gearbox’tan Randy Pitchford’un konuyla ilgili GameInformer’a yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Bu gerçekten oluyor, inanabiliyor musunuz? Bir rüyanın ölmesini istemedik. Herkesi toplayıp bu oyunu bitirmeye karar verdik. Bugüne kadar yapılanları korumaya ve daha çok şey eklemeye.”

Bu arada ilk izlenimler, oyunun gerçekten muhteşem göründüğünü ve Duke Nukem’in efsane mizahi duruşunun da geri döneceğini müjdeliyor. Hatta söylenenlere göre birinci şahıs kamera açısından çiş yapma özelliği de olacak. 🙂 Bununla birlikte rail gun ve shrink ray gun gibi klasik silahların yanında tonla uzaylı silahı, dev uzaylı yaratıklar, araç kullanma ve Borderlands’te gördüklerimize benzer büyük açık alanlar Duke Nukem Forever’da bizleri bekliyor olacak.

Bu arada Duke Nukem 3D’nin bölüm tasarımcısı Allen Blum’un da Gearbox ekibiyle birlikte çalıştığını belirtelim.

PAX 2010 gösterimi doğal olarak Xbox 360’ta yapılmış; ancak oyun PC ve PS3 için de geliştiriliyor ve 2011’de raflarda olacağı söyleniyor. Umuyoruz ki 1’lerin yerinde bir karışıklık olmamıştır. 🙂

Şimdi sizleri Megadeth’in Duke Nukem Forever için 1998’te bestelediği enfes parça eşliğinde PAX 2010’dan Duke Nukem Forever demo görüntüleriyle baş başa bırakıyoruz. Oyunun resmi sitesine ulaşmak isterseniz de buraya tıklamanız yeterli.

Rest in pieces!!!

8 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Duke Nukem serisi için gearbox’tan daha iyi bir firma düşünemiyordum gerçekten.Bakalım ne zamandır pc’de doğru düzgün arcade fps görmemiştik,duke nukemle stres atarız biraz.Oyunun multiplayer özelliği olacak mı,bilginiz var mı bu konuda?

 2. Talha Turhal

  Benca vasat olacak oyun. Bu videoların çoğunu 3d realms pes ettiğinde gördük. Adamlar bak bu demo olacaktı dediler. Alt yapısının başka bir duvar ustasına ait olan binayı bir başka grup nasıl inşa edebilir? Aylar lazım ama 2011 demişler.

  Vasat bir oyun olarak kalacak, akıllardan silinecek. Hatta hiç yapılmamış gibi unutulduğu anlar olacak.

  Umarım dediklerimde hatalı çıkarım

 3. Ziyaretçi

  Bakalım talha ya belli olmaz.Ama haklısın bazı konularda,gearbox da iyi olmasına rağmen çok parasal düşünen çakalımsı bir firma,makyajlarlar,2-3 tane sağlam aksiyon sahnesinin videosunu koyarlar nete,millette ona bakıp alır sonra hayal kırıklığı.Bunları da gördük.Neler gördük biz.Tehey.

 4. Ziyaretçi

  BEN BU DUKE NUKEM I MW2 AYARINDA SERİ OLARAK YAPILMASINI ÇOK İSTERDİM İSİM DERSEN İSİM KARAKTER DERSEN KARAKTER NE TARAF ÇEKERSEN ÇEK KONUYU HİÇ FARKETMEZ İSTER UZAYDA GEÇSİN İSTER DÜNYADA DÜKE NUKEM BU ABİ PATLATIR ATOMU BU OYUN BOŞA HARCANMAMALI

Bir cevap yazın