Dual Xeon Duo: L3 Önbellek Ne İşe Yarar?

Dual Xeon Duo: L3 Önbellek Ne İşe Yarar?

Intel’in portföyündeki en yüksek kar marjlı işlemcinin Xeon olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Bu işlemci, dünyanın en büyük işlemci üreticisinin devamlı iyi durumdaki kârında hayati bir rol oynar. 64-bit’lik roket Itanium 2 ile karşılaştırılınca Xeon nispeten daha fazla adetlerde satılmakta ve iş istasyonlarının yanında sunucu makinelerde kullanılmaktadır. Ancak, teknik olarak Xeon, Pentium 4 tabanlıdır.

AMD’den gelen ilk Opteron makineler, her zaman başarı sarhoşu olan rakip Intel’i iyi korkuttu. O kadar ki Intel hızlı davranmak zorunda kaldı. Son testimizde iş istasyonu/ sunucu ortamı için iki dual sisteme bakmış, Intel Dual Xeon 3.06 GHz ile AMD Dual Opteron 244’ü karşı karşıya getirmiştik. Sonuçta Opteron, 1.8 GHz’lik nispeten düşük saat hızına rağmen 3.06GHz’lik Xeon’a çeşitli sunucu uygulamalarında haddini bildirmişti. Bunda daha büyük L2 önbelleğin de avantajı vardı (Xeon’daki 512KB’ye karşılık 1MB). Yeni Xeon (kod adı Prestonia) yapı olarak P4’ün Northwood çekirdeğine benzemekte ve çoklu işlemci özellikleri için ek yazmaçlar (register) barındırmakta. Ancak, FSB hızının sınırları var. P4 opsiyonel olarak FSB800’de (gerçekte 200 MHz FSB) çalışabilirken, Xeon maksimum FSB533’te (gerçekte 133MHz FSB) çalışabilmekte. Bu da P4’e kıyasla, Xeon’un işlemci ile yongaseti arasındaki bantgenişliğinin oldukça kısıtlı olduğu manasına gelir (P4’de 6.4 GB/sn, Xeon’da 4.2 GB/sn). FSB bantgenişliğinin ne kadar önemli olduğu ancak 2 ya da 4 işlemci yongasetinin kenarına eklenip bantgenişliğini paylaşmaya zorlandığı zaman açıkça görülebilecek.

 İki nesil: solda, Soket 603'lü Intel Xeon ve sağda Soket 603 için 1MB L3 önbellekli Xeon.

İki nesil: solda, Soket 603’lü Intel Xeon ve sağda Soket 603 için 1MB L3 önbellekli Xeon.

Intel yarışta geriye düşmemek için mevcut Xeon’u ek bir L3 önbellek ile güçlendirdi. Sonuçta da işlemci çekirdeği ile aynı hızda çalışan üç önbellek kademesi ortaya çıktı. Bu da bir soruyu akla getiriyor: Xeon 3.06, ek önbelleksiz aynı saat hızındaki versiyonu ile karşılaştırıldığında, ek 1 MB’lık L3 önbellek işe yarıyor mu? İki sistemi iş istasyonu kullanımı için aynı donanımla THG labratuvarlarında test ettik. CAD/CAE/CAM yazılımları kullanan iş çevresi müşterileri için net bir avantaj var mı baktık. CFP

Xeon neslinden iki işlemcinin arka yüzleri.

Xeon neslinden iki işlemcinin arka yüzleri.

Bir cevap yazın