Driver: San Francisco Demosu Yayınlandı- İlk İzlenimler

Tabii yalnızca konsol sahipleri için…

Erteleme haberiyle PC sahiplerini üzen Driver: San Francisco, oynanabilir demosuyla Xbox 360 ve PlayStation 3 platformunda bugünden itibaren boy göstermeye başladı.

Tamamı oynanabilir üç görevle gelen demoyu PlayStation 3 platformunda deneme imkanımız oldu. İlk izlenimlerimiz ise beklediğimiz kadar olumsuz değil. Hatta eğlenceli bile diyebiliriz. Özellikle geliştirici Ubisoft Reflections, araç takibi konusunda dersine iyi çalışmış ve 70’li yılların klasik araçlarını çok iyi analiz etmiş.

Esas oğlanımız Tanner’a bir araçtan diğerine ışınlanma imkanı tanıyan Shift mekaniği ise pek çok oyunsevere fazla saçma gelebilir. Lakin oyunun büyük bir kısmı, Tanner koma halinde hastanede yatarken kafasından geçenlere odaklanıyor. Olaya bu yönden bakarsak bu mekanik mantıklı gelebilir. Kaldı ki Ubi Reflections, bu doğaüstü yeteneği oyunun keyifli sürüş dinamikleriyle oldukça başarılı bir şekilde harmanlamış. Açıkçası X tuşuna basarak bir araçtan diğerine ışınlanmak oldukça eğlenceli. Gazı kökleyip San Francisco asfaltlarında trafik canavarına dönüşmek de…

Ne var ki aynı güzel sözleri oyunun görselleri için söylemek mümkün değil. Oyun çıkana kadar bu durum düzeltilebilir mi ya da bu gerçekten bir sorun mu bilmiyorum ama, ekrandaki hemen her şey fazla puslu ve donuk görünüyor. Bu belki de oyuna 70’lerin polis filmlerini anımsatması için eklenmiş bir filtre; ancak kendi adıma konuşacak olursam daha rafine ve gerçekçi bir görsel tasarım tercih ederdim. Çevre modellemelerinin de başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değil açıkçası. Detay seviyesi yetersiz, kaplamalar düşük çözünürlüklü. Düşük detay seviyesi belki bu kadar hareketli bir oyun için büyük bir sorun olmayabilir; ancak görüş uzaklığının da bir hayli kısa olduğunu görünce hayal kırıklığına uğramamak elde değil. Neyse ki oyun gayet stabil çalışıyor (en azından demo) ve bir de sürekli düşüp duran kare oranlarıyla canımız sıkılmıyor.

Yine de Driver: San Francisco’nun beni bir saat boyunca eğlendirdiğini söylemeliyim. Bu demo oyunun tamamını görmek için beni heveslendirdi açıkçası.

Bir cevap yazın