DRAM Fiyatları ve Bellek Borsası

DRAM Pazarı Parçalanıyor

DRAM teknolojisini ve arzını PC endüstrisi belirliyor ve belirsiz bir süre boyunca da bu durum devam edecek. Öte yandan, yeni ortaya çıkan birçok sektör de DRAM’e ihtiyaç duyuyor. Örnek olarak dijital fotoğraf makinesi, cep telefonu ve diğer elektronik cihazları gösterebileceğimiz bu yeni sektörlerin ihtiyaçları da PC üreticilerinkinden farklı.

PC ve sunucu uygulamaları PC pazarındaki talebi kesin bir şekilde belirlemeye devam ederken, DRAM üreticileri giderek PC dışındaki sektörlere daha fazla kulak veriyor. PC ve sunucu sektörlerinde durgunluk devam ederken, dijital fotoğraf makinesi, gelişmiş cep telefonu gibi yüksek büyüme potansiyeli gösteren sektörler DRAM üreticilerine cazip geliyor. Büyük PC ve sunucu üreticilerinin bellek modüllerine ödemeye niyetli oldukları fiyata göre ölçülen talep, geçmiş yıllardaki tarihi yüksek seviyelerine hiçbir zaman geri dönecek gibi görünmüyor. Bu da, DRAM üreticilerinin kendilerine para kazandıracağını ümit ettikleri yeni bir şirketler bulmak amacıyla PC ve sunucu sektörü dışına bakmalarının bir diğer nedeni.

PC sektörlerine ve PC dışı elektronik sektörlerine yönelik bellek tasarımları şu anda geliştirme aşamasında olduğundan, bu trendin sonuçları yakın zamanda hissedilmeyebilir. PC dışı uygulamaların DRAM’ın kullanım alanlarını ve fiyatlarını ne ölçüde etkileyeceği, bir kaç yıldan önce belli olmayacaktır.

SDRAM, DDR ve DDR400: Geç Kalmadan SDRAM’inizi Alın

Yıl SDRAM DDR RDRAM EDO DDR2
2002 %55 %39 %5 %1
2003 %13 %81 %3 %3
2004 %8 %83 %2 %9
2005 %5 58 %2 %35

PC RAM’lerinin modellerine göre pazar payları. (Kaynak: iSuppli)

SDAM’in zamanı doluyor. SDRAM’den DDRAM’e olan geçiş geçen sene başlamıştı – öyle ki, şu anda PC DRAM pazarının büyük çoğunluğunu DDRAM oluşturuyor.

Fiyat bakımından, arz azalmaya devam ettikçe terfi piyasasında SDRAM bellek modül fiyatları da artmaya başlayacak. DRAM pazarında ise, arz eninde-sonunda artacağı için, bazı cihazlar için DDRAM fiyatlarında bir düşüş yaşayacak gibi görünüyor.

Ancak tekrar söylemek gerekirse, herşeyin olabileceği bu kadar değişken bir pazarda, bu söylediklerimiz sadece basit tahminler. Örnek olarak, eğer PC satışları beklendiği gibi orta seviye bir artış yakalayamazsa, DDRAM’ler portakal suyu kadar ucuz olabilir. Artan arz kuralının aksine, geleceğe yönelik DDRAM endeksleri, yakın zamanda DDRAM fiyatlarının artacağını gösteriyor.

Bir cevap yazın