DRAM Fiyatları ve Bellek Borsası

Dan Akroyd ve Eddie Murphy’nin oynadığı bir film olan Trading Places’de (1983) iki zengin ve cimri yaşlı adam, portakal suyu piyasasında piyasa içerisinden bilgi alarak milyonlarca dolar kazanıyorlardı. Film ağırlıkla ırk, sınıf ve zenginlik gibi konularda Amerikan toplumu hakkında bir eleştiri şeklindeyken, hindistan cevizi yağı, talaş ve (ister inanın ister inanmayın) DRAM’lerin de dahil olduğu emtia piyasasında bahse girerek nasıl zengin olunacağını da anlatıyordu.

Ticari açıdan, DRAM’lerin yarıiletkenlerden çok emtia pazarıyla ortak yanları var. DRAM spot fiyatları çarpıcı bir şekilde dalgalanmakta. DRAM, belirli bir amaca hizmet eden ve adı ne olursa olsun işlevi temelde aynı olan bir üründür ve bu bakımdan tanım itibarıyla bir emtiadır. Tedarikçiler ürettikleri bellek yongasının overclocka uygunluğundan çok arz ve talep konuları ile ilgilenirler.

Geçen sene piyasaya sürülen 257 Mbit’lik 800 milyon adet modülün çoğu multimilyon dolarlık üretim tesislerine sahip bir avuç tedarikçi tarafından imal edilmişti. Modül üreticileri, DRAM yongalarını üretenlerle PC’sindeki bellek kapasitesini yükseltmek veya belleğini terfi etmek isteyen müşteriler arasında bir geçiş yolu görevi görmektedir.

Ancak, arz zincirinin kaba taslak hali bu kadar basit olmasına karşın, piyasanın dinamikleri tam tersine hiç de basit değildir ve bu yüzden DRAM fiyatları bu kadar fazla dalgalanmaktadır.

DRAM Piyasasının Durumu

Endüstri gözlemciler ve analistler, DRAM satış hacminin büyümekte olduğu konusunda hemfikirler. DRAM üretim tesisleri, her bir yonga plakasından daha fazla randıman alabilmek için üretim teknolojilerini (mikron) yükselttiler; dolayısıyla talep yığılması olsa da olmasa da, fiyatlar düşse de düşmese de, tedarikçiler bu yıl geçen yıla oranla daha fazla DRAM ünitesi üretecek. Ayrıca, büyük PC üreticileri PC’lerinin ve diğer sistemlerin içine yerleştirmek için birim başına daha düşük fiyatla daha fazla DRAM talep etmeye devam edecekler.

DRAM pazarındaki büyüme.

DRAM pazarındaki büyüme.

Bu yıl bellek yongası üreticilerinin, bit bazında çok daha fazla DRAM yongası üreteceği konusunda bir fikir birliği olsa da, fiyatlar, arz ve talep ile ilgili fikirler ve tahminler tam bir Pandora’nın Kutusunu andırıyor.

DRAM fiyatlarını ve arzını etkileyen oldukça fazla sayıda faktör var. Büyük ölçekte, Samsung, Micron ve Infineon gibi devlerin multimilyonluk DRAM fabrika operasyonlarının DRAM pazarı ile büyük ilgisi var. Geçen sene piyasaya sürülen milyonlarca DRAM ünitesinin büyük çoğunluğu bu üç DRAM üreticisi tarafından üretilmişti. Dolayısıyla, bu firmalardan biri, bir tip DRAM için üretim musluğunu açıp başka bir tip için musluğu kapattığında bu değişimin dalgaları tüm dünyada hissedilir.

DRAM Fiyatları ve Bellek Borsası

Öte yandan fabrika işletme koşulları, önemli olmasına karşın, piyasadaki birçok faktörden sadece biridir. Gelecekteki DRAM’ler ve DRAM arzı üzerinde etkisi olması muhtemel yeni piyasa trendleri gelişiyor. Bu yeni dinamikler, aynı zamanda bir sonraki aşamada DRAM fiyatlarının ne olacağının tahmin edilmesini zorlaştırıyor.

Bir cevap yazın