DRAM Fiyatları Düşüşte

Market analizcisi iSuppli firmasına göre, düşük talep ve yüksek arz nedeniyle bellek fiyatlarında ciddi bir düşüş oluşmuş durumda.

Samsung DDR4 Bellek RAMiSuppli, 2 GB DDR3 fiyatlarının 21 dolara kadar düştüğünü belirtiyor. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, 2010 Haziran’da 2 GB DDR3 fiyatları 44 dolardan başlıyordu. Aynı şekilde 2 GB DDR2 fiyatları da 21 dolardan başlıyor. 2010 Haziran’da 2 GB DDR2 fiyatları 39 dolardan başlıyordu.

iSuppli, bu duruma 2010 ilk yarısında PC satışlarının düşük olması ve yüksek arza bağlıyor. Arz talep de oluşan bu dengesizlik dolayısıyla bellek üreticileri fiyatlarında düzenlemeye gittiler.

iSuppli, bellek fiyatlarının düşmesiyle birlikte sistem üreticilerinin daha fazla bellek tercih etmeye başlayacaklarını düşünüyor.

Türkiye’deki fiyatlara baktığımız zaman da DDR3 belleklerin 22 dolardan başladığını görüyoruz. Ama ülkemizde DDR2 fiyatları biraz daha yukarıdan başlıyor.

1 Yorum

  1. goro

    Daha da düşecek, üreticilerin gözünü para bürümüştü, kasten suni artışlarla 3-4 katı fiyatlara çıkarmışlardı, 2 sene önce 2x4GB ram alan normal kullanıcılar aradan 1 sene geçmeden, 2. el olmasına rağmen 3ünü 3 kat fiyata fiyata satabildiler. Bu fiyatları o noktalara çıkaranları bu sektörde istemiyoruz.

Bir cevap yazın