Dragon Age 2 Bomba Gibi Geliyor

BioWare, merakla beklenen Dragon Age 2’nin üzerindeki kadife örtüyü aralıyor.

Planescape: Torment ve Fallout ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi üç rol yapma oyunundan biri olan Baldur’s Gate’in manevi devam oyunu olarak Dragon Age: Origins, yalnızca 2009’da oynadığımız en iyi RPG olmakla kalmayıp aynı zamanda oyun tarihinin tartışmasız en sağlam markalarından biri haline geldi. Elbette bu başarı tesadüfi değildi. Zira Dragon Age, BioWare’in uzun yıllar süren hummalı çalışmasının biricik meyvesiydi ve BioWare bu sefer Baldur’s Gate gibi bir fantastik edebiyat klasiğini oyun dünyasına taşımak yerine kendi klasiğini yaratmayı seçmişti. Doğal olarak, Dragon Age isminin de tek bir oyun olarak kalması düşünülemezdi. Zaten aradan çok uzun bir zaman geçmemişti ki, kitap ve çizgi roman raflarını altın harfleriyle süslemeye başlamış Dragon Age isminin yeni bir oyuna kavuşacağı duyuruldu: Dragon Age II…

Dragon Age II’in yapımına aylar önce başlanmış olsa da bugüne kadar projenin detaylarını öğrenme şansına erişemedik. Neyse ki dün BioWare’in Twitter sayfasından yapılan duyurunun ardından bugün, Dragon Age II’nin üzerindeki kadife örtünün birazcık aralandığına tanık olduk. Hatta BioWare’in yayınladığı basın bültenine bakacak olursak, heyecan verici yeni detayların su yüzüne çıktığı da bir gerçek. Ne var ki  bu detaylar, 10 küsür yıl öncesinin arkaik mekanikleri arasında sıkışıp kalmış RPG hayranlarının kalbini kırabilir.

Dragon Age 2 Concept 1

Her şeyden önce Dragon Age II, bizleri özgürce keşfedebileceğimiz yeni bir diyara konuk ederken yepyeni bir hikaye örgüsüyle kucaklamaya geliyor (ilk oyunla da bazı bağların kurulacağı açıklanmış).

BioWare, tıpkı Mass Effect’te yaptığı gibi bu hikayeyi adı sanı belli bir karakterin etrafında şekillendirme yoluna gitmiş. Yani ilk oyundaki birbirinden farklı orijin hikayeleri, bizi Dragon Age II’de yalnız bırakıyor. İşin asıl kalp kırıcı tarafıysa, ilk oyundaki karakterimizi Dragon Age II’ye aktaramıyor oluşumuz. Zira Dragon Age II’de Hawke adında bir insanı kontrol edeceğiz. Neyse ki BioWare, cinsiyet tercihini bize bırakmış durumda. Ancak eminim, iri göğüslü çekici bir ana karakter oluşturabilmek bile “arkaik” arkadaşların üzüntüsünü dindirmeye yetmeyecektir (aslında birçoğu için yeterli de olabilir bilemem).

Kafalardaki bütün önyargıları bir kenara bırakırsak; BioWare’in bu yaklaşımının daha derin ve dramatik bir hikaye anlatımı yaratacağından şüphemiz yok. Zira bütün hikayenin ismi belli olan (ve oyun içinde sürekli ismiyle çağırılan) tek bir karakter üzerine inşa edilmiş olmasına burun kıvırmak bağnazlıktan başka bir şey olmaz. Ancak keşke daha düzgün bir isim seçselermiş demeden geçemiyor insan. (Hawke ne yani? Tony Hawke?!?…)

Dragon Age II, Hawke’ın beş parasız bir mülteciden Dragon Age evreni için büyük öneme sahip bir efsaneye dönüşmesini 10 yıla yayılan epik bir hikaye kurgusuyla anlatmayı vaat ediyor. Elbette bu serüven boyunca birçok ahlaki karar almak zorunda kalıp tehlikeli yol arkadaşları edineceğiz. Hikayemizi tarihe kazımak ve şöhretin yanında servete de uzanmak için bolca kan dökeceğimizden bahsetmeme gerek yok sanırım ve tabii ki bir takım “sıcak anlardan”… Ayrıca oyunun yepyeni bir görsel stile, geliştirilmiş grafiklere ve tamamen yenilenmiş dövüş mekaniklerine sahip olacağını belirteyim.

Oyunun çıkış tarihi Mart 2011 olarak açıklanmış durumda. Bir terslik olmazsa 17 Ağustos’ta da Dragon Age II’nin ilk videosunu izliyor olacağız. Bu güzel haberi, sağlam RPG oyuncularının çok sevdiği bir sözle kapatayım.

Canavarlarla savaşan dikkat etmelidir ki kendisi de bir canavara dönüşmesin.  Uzun uzun baktığında dipsiz bir uçurumun içine, o dipsiz uçurum da senin içine bakar…   Friedrich Nietzsche

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Hawkes yapsalarmış bari.Ya da Fawkes (remember the sixth of november).Bizim eski karakterimizin oyundan silinmesi olmamış,o kadar etki yapan birini silemezsiniz oyundan.2.Dünya Savaşı’ndan Hitler’i çıkarmak gibi?!

Bir cevap yazın