DP-450: Hi-Fi Formatındaki İlk DivX Video Oynatıcı

DP-450: Hi-Fi Formatındaki İlk DivX Video Oynatıcı

Nihayet, DivX (MPEG-4) formatındaki video ve filmleri oynatmanıza izin veren ve bunu TV’ye ya da projektöre veren ilk tek başına çalışan oynatıcı piyasada. Şu ana kadar, hep bir yazılım codec’i (DivX3.x-5.X) yüklü bir PC gerekiyordu. Fakat kullanıcıların çoğu hala düz ekran ya da monitör karşısına geçmektense, filmleri ve videoları klasik TV setinde seyretmeyi tercih ettiklerinden, KiSS DP-450 ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Yılbaşından hemen önce, oynatıcıyı test etmek üzere elde ettik, fakat ürünün gönderildiği 18 Aralık tarihinde kritik firmware güncellemesi (Versiyon 2.6) henüz çıkarılmamıştı. Uygun boyutu sayesinde, cihaz neredeyse her stereo sistem kabinine sığıyor. Sadece rengi eksi puan alıyor, özellikle diğer bileşenlerin rengi siyah olduğu zaman.

Bu açamaya gelene dek uzun bir zaman geçti. İlk kullanılabilir DivX (MPEG-4) codec’i sunulalı neredeyse üç yıl oldu. Pek çok kullanıcı, boyut avantajı sunan DivX filmleri uzun zamandır İnternet’ten indirirken, piyasadaki DVD oynatıcılar videoları sadece MPEG-2 formatında (S-Video ve DVD) oynatabiliyordu; kısa süre önce de MP3 parçalarını ve Microsoft WMA formatını desteklemeye başlamışlardı. MPEG-4 çözümleme yongalarını üreten şirket olan Sigma Designs’dan ilginç haberler de var: En son iki yongası, EM8605 ve EM8610’un ekstra MPEG çözümleme özellikleri olacağı söyleniyor. Fakat KiSS oynatıcısında kullanılan EM8500 yongası bu özelliklere sahip değil.

Dolby DTS kodlamalı Audio CD'ler ve DVD'ler eskisi gibi aynı yolla KiSS oynatıcıyla izlenebiliyor - tabii dijital çıkışa gerekli olan dekoder takıldığında.

Dolby DTS kodlamalı Audio CD’ler ve DVD’ler eskisi gibi aynı yolla KiSS oynatıcıyla izlenebiliyor – tabii dijital çıkışa gerekli olan dekoder takıldığında.

Bir cevap yazın