Dosya Eşitleme (Sync) Yazılımlarıyla Eşitlenin

Veri yedekleme (backup) olgusu artık herkes arasında giderek yaygınlaşan bir eylem. Fakat eşitleme (synchronization) yazılımlarından ne haber – yani yedeklemekle eşitlemek arasındaki fark nedir? Göründüğü kadarıyla yedekleme ve eşitleme arasında tek fakat çok önemli bir fark var. Yedekleme yazılımları bilgisayarınızda ne varsa onu aynen olduğu gibi depolama aygıtınıza gönderirler (tek yönlü bir çözümdür).

Eşitleme çözümleri ise dosyalarınızı iki veya daha fazla yerde depolayan çift yönlü çözümlerdir. Ayrıca yedekleme arşivleme ve felaket koruması sebebiyle kullanılırken, eşitleme birden fazla bilgisayarda veya aygıtta işlerini gören insanlar için son derece kullanışlıdır.

Eşitlemenin birkaç farklı uygulama şekli var. Örneğin, USB bellekleriyle eşitleme yapmak çok akıllıcadır. Mesela diyelim ki iş yerindeki bilgisayarınızda bazı önemli dosyalar var ve bu dosyaları evinize götürmek istiyorsunuz. O takdirde bunu her gün tekrar etmek istemiyorsanız USB belleğinizi bilgisayarınıza takılı tutup sürekli eşitleme yapmalısınız. Sonra akşamları geri dönerken fazladan hiçbir şey yapmadan evinize dönüp işlerinizi evinizde devam ettirebilirsiniz. Ayrıca bir ağ üzerinde iki ayrı bilgisayardaki bilgileri de eşitleyebilirsiniz.

Bu yazımızda farklı uygulama alanları için hazırlanmış birkaç eşitleme programını anlatacağız: GoodSync, SyncBackSE, Allway Sync, FolderMatch/FolderClone, SyncToy, BeInSync ve FolderShare. Bakalım bunlardan hangisi işlerinizi daha çok kolaylaştırıyormuş?

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

2 Yorum

  1. te

    Çok güzel bir konu… Bulutun depolama günümzde popüler olabilir ama harici depolama kullanmayıda uzun süre kullanacagız. Yazı için teşekkürler. Güncelinide bekleriz 😀

Bir cevap yazın