Dört Çekirdekli Phenom II X4 960T’nin Kilidini Açtık

AMD Phenom II X4 960T

AMD Phenom II X4 960T

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Phenom II X6 1090T incelemesinde AMD’nin Thuban mimarisini temel alan dört çekirdekli işlemcilerini pazara sürebileceği olasılığından bahsetmiştik. Tahminlerimiz boşa çıkmadı: AMD’nin 3 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Phenom II X4 960T işlemcisini aldık ve ASRok’ın 890FX Deluxe3 anakartıyla kilitli çekirdeklerini açmayı denedik.

Son zamanlarda anakart üreticileri rakiplerinde farklı olduklarını ortaya koymak için iki ve üç çekirdekli işlemcilerin dördüncü çekirdeğini açabilen 890GX ve 890FX anakartlar pazara sürüyorlar. Tabi bu iş için biraz da şanslı olmanız gerekiyor.

Peki, Tom’s Hardware neden bu konuya pek fazla eğilmedi? Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Phenom II X3 nasıl Phenom II X4 yapılır isimli bir yazı yayınlamıştık. Ancak o zaman beri bazı nedenlerden dolayı çekirdek kilidini açmak üzerine inceleme yapmadık:

Çekirdek açma işlemi nesnel bir şey değil. Hangi işlemcinin kilidinin açılabileceğini veya işlemci alırken şansınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda herhangi bir şey söylemiyoruz. Tecrübemize dayanarak şunu söyleyebiliriz kilitli çekirdeği açılabilir bir işlemci alma ihtimaliniz %50’den az.

Orta seviye ile ileri seviye bir AMD işlemci arasındaki fiyat farkı genelde 100 $ seviyesinin altındadır. Aradaki farkın az olmasından ötürü gerçekten almak istediğiniz işlemciyi almanızı öneriyoruz; çekirdeği belki açılır diye daha düşük seviyeli bir modeli almak pek mantıklı değil.

Ayrıca AMD’nin işlemcilerindeki çekirdeklerden bazılarını kilitlemesinin farklı nedenleri var. Kilitli çekirdeğin gerçekten düzgün çalışmasını engelleyen bir sorun olabilir. Bu durumda çöpe atmak yerine sorunlu çekirdeğin kapatılarak işlemcinin üç-çekirdekli ya da iki-çekirdekli olarak satılması mantıklı. Ya da firma çalışan dört çekirdekli bir işlemciyi alarak talebi karşılamak için bir veya iki çekirdeği kapalı hale getirebilir.

Kilidi Açık Phenom II X4 960T

Kilidi Açık Phenom II X4 960T

Kilitli Phenom II X4 960T

Kilitli Phenom II X4 960T

Sonuç olarak daha fazla performans elde etmek için bu yöntem pek güvenilir değil. Tamamen şansa dayanıyor. Ayrıca elde edeceğiniz başarım artışı sadece çok-işparçası desteği sunan uygulamalarda söz konusu. Tamam, yeni bir işlemci alıp çekirdeğini açarak daha yüksek performans elde etmek piyangodan para çıkmış gibi sizi sevindirebilir. Sadece kaybetme şansınızın kazanmaktan daha fazla olduğunu bilin.

Altı Çekirdek Daha Pahalıdır

Thuban tasarımlı işlemcilerin çıkmasıyla AMD’nin en hızlı işlemcisini aldım diyebilmeni için 150 $ daha fazla para harcamanız gerekiyor (185 $ yerine 325 $). Eğer dört çekirdekli bir işlemciyi altı çekirdekliye çevirebilirseniz burada önemli bir kazanç sağlamak olası.

Buradaki sorun AMD’nin henüz Thuban temelli dört çekirdekli işlemcilerini satmaya başlamamış olması. Ancak Zosma kod adlı ürünlerin önümüzdeki aylarda içinde satışa sunulmasıyla birlikte bu durum değişecek. Zosma işlemciler, Thuban-temelli olanlar gibi altı çekirdeğe sahip ancak yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı iki çekirdeği kapatılmış olarak geliyorlar.

ASRock 890FX Deluxe3

ASRock 890FX Deluxe3

Elimize, ilk Zosma temelli işlemcilerden birisi Phenom II X4 960T ve ASRock’ın 890FX Deluxe3 anakartı geçti. Biz de hemen denemelere başladık.

2 Yorum

Bir cevap yazın