Dört Çekirdek Ve Hızaşırtma

Dört Çekirdek Ve Hızaşırtma

CPU teknolojisini iki yıldır yakından takip edenler, dört çekirdekli işlemcilerin çok iş parçacıklı (multi-threading) uygulamalarda oldukça büyük bir başarım üstünlüklerinin olduğunu iyi bilirler. Öte yandan aynı okuyucu kitlesi, dört çekirdeğin oyunlarda neredeyse hiçbir avantajının olmadığını da bilirler çünkü oyunlar genellikle tek veya çift iş parçacıklı olarak çalışacak biçimde tasarlanmışlardır.

Hem oyun oynamayı seven hem de çok iş parçacıklı uygulamalardan sık sık yararlanan kullanıcılar kendilerini tatmin edecek en iyi işlemciyi kararlaştırmak için ince eleyip sık dokumalılar ama kime danışacaklarını da iyi bilmeliler. Zira kendisini bu işte “uzman” varsayan birçok kişi, bilgisayarlarını oyun amaçlı kullanmak isteyen kullanıcılara ne hassa, Core 2 Duo E6750’den daha yavaş fakat dört çekirdekli olan Core 2 Quad Q6600’ü önerebilmekte!

Hızaşırtma, dört çekirdekli işlemcileri uygulamalarda olduğu kadar oyunlarda da zirveye yerleştirebilir… Mi acaba? Tom’s Hardware forumunda bazı üyeler “Q6600’ü E6750’nin hızına yükseltin yeter” deseler de unuttukları bir nokta var. Şüphesiz ki E6750’ye de hızaşırtma uygulanabiliyor ve işin üzücü tarafı çift çekirdeklilerin genellikle daha iyi hızaşırtma olurlar.

Gerçekten de yeterince zorlanmış bir Core 2 Quad işlemcisinin, aynı derecede hızaşırtma uygulanmış Core 2 Duo işlemcisine göre oyunlarda ne kadar üstün gelebileceği herkesin merak ettiği bir mesele. Core 2 Quad’ın düşük hızdan kaynaklanan bazı olumsuzluklarını bir kenara atarsak, barındırdığı dört çekirdeğin yardımıyla özellikle kodlama (encoding) uygulamaları gibi bazı alanlarda üstün gelmesi sebebiyle pahalı olsa da mantıklı bir tercih haline geliyor.

Nihayet aynı düzeltme aşamasıyla (G0 stepping revision) üretilmiş Core 2 Duo ve Quad işlemcilerinin her ikisi de elimize ulaşmış olduğundan bu soruya mantıklı bir cevap verebileceğiz.

Bir cevap yazın