Dört Çekirdek: İleri Seviye Sistemlerde Yeni Bir Dönem

Bu sıralar aynı hikâyeyi devamlı dinleyip duruyoruz: dört çekirdekli işlemciler, şu anda alabileceğiniz en hızlı modeller. Bu iddia bazı durumlar için geçerli olabilir, ama özellikle oyunlar için geçerli değil. Oyunlar halen çoklu iş parçalarını desteklemiyorlar ve bu konuda geri kalıyorlar. Fakat Half-Life 2’nin geliştiricisi Valve, bu senaryonun çabucak değişeceğine inanıyor ve dört çekirdekli işlemcilerle başarımın 3.4 kat artacağını vaat ediyor.

Valve, donanım günü toplantılarını bir süredir erteliyor. Bu sene, pek de tesadüfi olmayan bir şekilde, Intel’in ilk dört çekirdekli işlemcilerinin test sonuçlarını yayınlamasıyla Valve’in toplantıları aynı zamana denk geliyor. Biz de bir süre önce bu testlerin gayrı resmi sonuçlarını yayınlamıştık ve eğer bu işlemci hakkındaki yazılarımızı takip ettiyseniz, kod adı “Kentsfield” olan bu dört çekirdekli işlemcilerin ham işlem gücünün gerçek anlamda bir canavarı andırdığını fark etmişsinizdir.

Ancak daha önce çift çekirdekli işlemcilerde olduğu gibi Kentsfield da oyunlarda gerçek gücünü gösteremedi. Bu yüzden Valve’nin, bu yeni işlemcinin yeni nesil çoklu çekirdek desteği sunan oyunların geleceğine ışık tuttuğunu söylemesi ortada bir çelişki olduğu anlamına geliyordu. Bu yüzden açıkçası uçağa binip olup biteni ilk elden görmek için Seattle’a kadar gitmek pek akıllıca bir fikir gibi gelmemişti.

Endüstri kaynakları bu günlerde, dörtlü çekirdeğin oyun performansı konusunda, alışılmışın dışında temkinli davranıyorlar ve genel olarak test sonuçlarında şüpheli durumlar olabileceği izlenimini veriyorlar. Her ne kadar başta bundan şüphe etsem de dört çekirdekli bir sistem almanın, gelecekte karşımıza çıkacak yazılımların gücüne de sahip olmamız demek olduğuna, Valve ile birlikte geçirdiğimiz birkaç saat sonunda ikna oldum (en azından oyun meraklıları ve ileri seviye sistem sahibi olanlar için). Çift çekirdeğin modası geçti. Gelecek dört çekirdekli işlemcilerin; işte nedenleri…

Valve, oyun motorunun çoklu iş parçacığı yeteneğine geçişini duyuran büyük oyun geliştiricilerinin ilki olma unvanına sahip (elbette sonuncusu değil). Şirket on aydır bu değişim üzerinde çalıştıklarını (Pentium D 9xx serisinin yayınlanmasından beri) ve oyunlarında çoklu iş parçası (multi thread) yeteneğini kullanmaya çok yakın olduklarını belirti: Valve, 2007’nin ilk yarısında planlanandan önce Half-Life 2 Episode 2 çıkarmayı hedefliyor. Diğer oyunların güncellemeleri planlandığı gibi duyurulacak.

Core 2 Extreme QX6700, kod adı "Kentsfield"

Core 2 Extreme QX6700, kod adı “Kentsfield”

Valve’ye göre dört çekirdekli modellere geçiş ilk başta daha fazla başarımla ve kullanıcılar için bazı yeni özelliklerle sonuçlanacak ayrıca bunları çok daha fazla özellik de takip edecek. Şirket, kare hızı oranlarının (frame rate) belli bir miktar artacağını belirtiyor. Ancak önemli bir nokta var ki kare hızlarındaki artış bizi asıl tatmin edecek özellik değil. Günümüzün tek ve çift çekirdekli işlemcilerinin desteklemediği yeni ve oldukça zengin özellikleri de görmeye başlayacağız. Bu yeni özellikler bilhassa, oyun meraklılarının fizik etkileri olarak bildikleri parçacık benzetimlerini (particle simulation) içerecek. Valve, parçacık benzetiminin önemli bir bölümünün CPU tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti: Oyun geliştiricilerinin söylediklerine göre dört çekirdekli işlemciler bu fizik hesaplamalarının üstesinden gelebilecek düzeyde (herhangi bir SLI, Crossfire yapıdaki karta ya da Ageia gibi fizik işlemcilere gerek kalmadan).

Şirket, parçacık benzetiminin daha etkileşimli bir fizik yaratacağını ve bu sayede oyuncuların kendilerini daha fazla oyunun içinde hissetmelerinin sağlanabileceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın