Doom 4 Beklediğimizden Daha Yakın

QuakeCon’da göremedik ama umutlar tükenmedi…

Beklediğimiz Doom 4 duyurusu QuakeCon’da gelmedi ve yalnızca oyunun PC, Xbox 360 ve PS3 platformları için aynı anda piyasada olacağını öğrenmekle yetindik; ancak id Software kreatif direktörü Tim Willits’in IGN’e verdiği özel röportaj bizlere Doom 4’ün beklediğimiz kadar uzakta olmadığını gösteriyor.

“Doom ekibi Rage ile aynı teknolojiyi kullanıyor (idTech 5), bizim hatalarımızdan bir şeyler öğreniyorlar ve aynı zamanda ellerinde bazı şeyleri test etmek için gerekli donanım mevcut. Yani plan, Doom 4’ün daha çabuk bitirilmesi. Doom 4 tamamlanırken Rage ekibi de başka bir proje üzerinde çalışmaya başlayacak.”

Kısacası Doom 4 ve Rage’in çıkış tarihleri arasında, daha önce John Carmack’in de söylediği gibi, çok uzun bir süre olmayacak gibi görünüyor. Rage’in Eylül 2011’de raflarda olacağını düşünürsek, Doom 4’ü 2012’nin ilk günlerinde; hatta 2011 bitmeden bile raflarda görebiliriz (tabii id Software iki büyük yapımını aynı periyotta çıkaracak kadar keriz olmadığı için 2012 daha mantıklı görünüyor).

Tim Willits, Doom 4’ün yanı sıra ZeniMax Media (Bethesda’nın da sahibi oluyor kendileri) ile olan ortaklıklarına da değinmiş:

“Geçmişte yalnızca tek bir takımımız vardı ve oyun geliştirmek bu yüzden böyle korkunç uzun sürüyordu. Zenimax’le olan ortaklığın en çekici yanlarından biri şu an birden fazla takım kurma şansımız var ve bu hayatı gerçekten kolaylaştırıyor.

 

Oyunlar artık çok pahalı ve çok fazla planlama gerektiriyorlar. Bu yüzden daha verimli çalışmalıyız.”

Umudumuz bu verimliliğin arasına bir de Quake sıkıştırmaları.

1 Yorum

Bir cevap yazın