Dokuz Çok İşlevli Yazıcı İncelendi

Bu makalemiz tüketici odaklı yazıcılar hakkında hazırladığımız ve toplam dört makaleden oluşan yazı dizimizin ikincisini teşkil ediyor. Bu rehber piyasadaki en ünlü çok işlevli (MFC) püskürtmeli yazıcıları içermekte ve ev tipi ürünlere (SOHO) ağırlık vermektedir. Yazı dizimizin ilk bölümünde ülkemiz dahilinde satılan 5 püskürtmeli yazıcıyı incelemiştik.

Çok İşlevli (MFC) Yazıcıların Anatomisi

MFC yazıcılarındaki yazma donanımı standart püskürtmeli yazıcılarla aynıdır – Yani, bir renkli püskürtmeli yazıcı genellikle renkli çıktılar için noktacık (pixel) başına üç renkli (yazıcı dostu CMY renk modeline uygun olarak, Turkuaz (Cyan), Mor (Magenta) ve Sarı (Yellow) ve siyah metin çıktıları için ise noktacık başına dört siyah püskürtme damlacığı gönderir. Aslında siyah çıktılar için ayrı kaynaklar kullanmak yazıcıların renkleri daha etkili, ekonomik ve çabuk olarak kağıda yansıtmalarını sağlar. Üstelik bu sayede siyah kartuşlar istenildiği zaman değiştirilebilir. Bu durumun yeniden dolumlarda sağladığı avantaj büyüktür çünkü siyah, metin sayfalarının temel rengini oluşturduğundan en yoğun olarak kullanılan püskürtme biçimidir.

Bir MFC yazıcıyı, sıradan bir püskürtmeli yazıcıdan ayıranlar nelerdir peki? Adından da anlaşılacağı gibi en büyük farkı “çok işlevli” olmasıdır. Normal çıktı alabilmenin yanında tarama, fotokopi ve hatta faks gibi ihtiyaçlarınıza da cevap verebiliyorlar. Zaten faks gönderebilmek için tarama gereklidir. Dolayısıyla bu tip ürünlerde tarama özelliği faks gönderebilmenin de ötesinde bir ihtiyaç, bir olmazsa olmazdır. Elbette tarama ve yazma beraberlerinde hayatta oldukça sık kullanılan fotokopi işlevini de getiriyor. Son olarak faks gönderebilmeniz için gerekli olan telefon ve diğer bağlantı birimleri – modem gibi – cihazı tamamlıyor. Bu suretle bir MFC yazıcıyı tarama yapabilen ve faks çekebilen püskürtmeli bir yazıcı olarak da düşünebilirsiniz.

Çok işlevli yazıcıların sundukları özelliklerin onları sıradan püskürtmeli yazıcılardan çok daha pahalı yapabileceğini düşünebilirsiniz. Aslında etrafa şöyle bir baktığınızda piyasadaki pahalı MFC yazıcıların sayısının pahalı püskürtmeli yazıcılardan çok daha fazla olduğunu görürsünüz. Ancak orta ve düşük fiyatlı modellerde bile pahalı püskürtmeli modellere bakmaya gerek bırakmayacak mükemmel işlevselliklerle karşılaşabilirsiniz. İşte bu durum neden çoğu tüketicinin çok işlevli yazıcıları tercih ettiğini de açıklıyor. Bu basit gözlem şu an okumakta olduğunuz bu yazımızı bizim tüketici rehberi yazı dizimizin en değerli ve en ilginç bölümü yapmaya yetiyor.

Bir cevap yazın