Dokunmatik Telefonlar Hastalık Yayıyor

Dokunmatik ekranlı telefonlarınızı başkalarının kullanmasına izin vermeyin!

Yeşil virüsSöz konusu klavye, cep telefonu gibi her gün elimizin altında bulunan cihazlar olunca, temizlikten söz etmemiz pek mümkün olmuyor. Klavyelerin ve cep telefonlarının klozetlerden bilmem kaç kat daha kirli olduğu haberlerine mutlaka rast gelmişsinizdir. Dokunmatik ekranlı cep telefonlarda da durum pek farklı değil.

İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, dokunmatik ekranlı cep telefonları tuvalet sifon vanalarından 18 kat daha fazla bakteri taşıyor. Üstelik sifon vanalarına günde sadece birkaç kez ihtiyaç duyuyoruz ama telefonlar sürekli elimizin altında.

Standford Üniversitesinden Timothy Julian, dokunmatik ekranlı telefonlarımızı başkalarının kullanmasına izin vermememizi öneriyor. Çünkü eğer dokunmatik ekranlı telefonumuzu biriyle paylaşırsak o kişinin taşıdığı grip virüsünün bize de bulaşması olası.

iPhone gibi bir dokunmatik ekrana sahip bir cep telefonunun yüzeyine grip virüsü bulaşırsa, virüsün yaklaşık %30’u parmak izlerimize de bulaşıyor. Virüslü elimizi yüzümüze ve burnumuza temas ettirdiğimiz zaman da grip virüsüne yakalanmış oluyoruz ki, grip virüsünün parmaklardan bulaşması oldukça sık görülen bir durum.

1 Yorum

Bir cevap yazın