Dokunmatik Kumandaya Hormon Takviyesi

Apple iPad ile Microsoft Kinect birleşirse ne olur?

3D Dokunmatik Uzay KumandaAlman araştırmacıya baklırsa bu karışımdan geleceğin kumanda yöntemi çıkar. Fraunhofer Enstitüsü’nde, üç boyutlu kamera sistemiyle parmak hareketlerinizi anlamlandırabilen yeni bir sistem geliştirildi.

Araştırmacı Georg Hackenberg “Kullandığımız kamera sistemi ile renk ve ışık bilgisi yerine, her noktanın kameraya olan uzaklığını ölçüyor ve grinin tonlarının nesnenin uzaklığına denk düştüğü özel bir siyah-beyaz resim elde ediyoruz. Özel algoritmalar bu resmi inceleyerek üç boyutlu mekan bilgisini elde edyior ve hareketleri bu sayede algılıyoruz.” diyor.

Bu sistemin Microsoft Kinect‘ten farkı sistemin eğitilebilmesi ve yalnızca el hareketlerini değil, parmak hareketlerini bile algılayabilecek kadar duyarlı hale getirilebilmesi. Dahası bu sistemin veri toplamak için de kullanılabileceğini, örneğin bir sürücünün araç seyir esnasındayken konsoldaki düğmeleri nasıl kullandığına ilişkin ayrıntılı ölçümler yapılabileceğini belirtti. Bu tür üç boyutlu kamera sistemlerinin telefon, tablet, dizüstü gibi taşınabilir tüm aygıtlara uyarlanmasını bekleyebiliriz.

Bir cevap yazın