Doktor: Oyun Oynamak Kokain Çekmekle Aynı

Biraz Modern Warfare 2 çeker misiniz? Eğer oyunlar kokainse, oyuncular da kokainman demektir.

Uçan Kelle

Uçan Kelle

Lancashire Akşam Postası’nda çıkan bir iddiaya göre iki saat oyun oynamak bir doz kokaine bedel. Ancak yazının söylemediği şey ise oyunların akciğer kanseri, karaciğer yetmezliği yapmadığı ve beyin hücrelerini de öldürmediği; bildiğimiz kadarıyla tabii ki. Ancak oyuncular yine de oyunların sigaradan ve alkolden bile daha zararlı olduğu söylemlerinin bombardımanı altındalar.

“Oyunlar kötüdür” iddası aslında öğünleri atlatan, okulunu asan, zamanında uyumayan ve hatta ailesinden para yürüten küçük oyuncuların çevresinde dönüyor. Bu tür davranışlar daha bilgisayar oyunları ortalarda yokken de vardı. Ancak bu “sanal bağımlılıklarından” kurtulmaya çalışan küçük oyuncuların sayısı da her gün artıyor. Öncelikle Çin’in displinli toplum yapısında görülen bu bağımlılık tarzı artık gelişmiş ülkelerde de görülmeye başlandı. Bilimsel raporlara göre oyun bağımlılığının temel nedenlerinden biri gerçek yaşamın sorunlarından kaçma dürtüsü. İşte tam da bu yüzden oyun bağımlılığının, aynı etkiyi yapan uyuşturucu ve alkol bağımlılığına benzediği düşünülüyor.

Sağlık kurulu üyesi Doktor Steve Pope “Her gün daha çok genç kendini gerçek yaşamın sorunlarından kaçmak yolunda oyuna ve adrenaline bağımlı hale gelmiş olarak buluyor. Bu ülkemizde en hızlı yaygınlaşan bağımlılık türü ve duygusal olanların yanında oburluk gibi fiziksel sorunlara da yol açıyor. Çocukların oyun başında olması ebeveynlerin kafasını dinlemelerine olanak verdiği için işlerine geliyor, ancak çocuğun yaptığı tek şey bu olmaya başladığında işin ciddiyetini kavrıyorlar.” diyor.

Ancak tek “bağımlı” olan gençler değil. Pope büyüklerin de oyunlar gibi Facebook ve eBay gibi sitelerin bağımlısı olabileceklerine dikkat çekiyor. “Şu anda 74 yaşındaki nineleri çevrimiçi poker bağımlısı olan bir aile üzerinde çalışıyorum. Kızı ise eBay bağımlısı ve tam 270 çift ayakkabı almış. Evin torunu ise tam bir Facebook müptelası. Zehirli iksirden tüm ailenin üyeleri tatmış gibi görünüyor.” diyor.

Peki birinci kişi tetikçi (FPS) oyunlarına bağımlı olanalar için durum ne? Doktor Pope “Bilgisayar oyunu bağımlılığı şiddete dönüşebilir ve sanal fantazileri gerçeğe dönüştürmeye kalkan bozuk kişilikler çıkabilir.” diyor.

1 Yorum

  1. kalamarr

    bağımlılık evrimsel bir sonuç aslında.  şeker, kahve, çay. bizi insan yapanda bağımlılıklar. eğer zevklerimiz olmasaydı.  robot gibi sadece bize verilen emirleri yapan bir şey olurduk. ne yapalım? kesin çözümü tüm insanların kafasını kesmektir.

     

     

Bir cevap yazın