DNA Bilgisayarlar Geliyor

Deoksiribonükleik asit (DNA) canlılığın temelinde bulunan ve önemli genetik bilgileri nesilden nesile aktaran en önemli yapı taşlarından birisidir. Bilim insanları son yıllarda DNA’yı kullanarak devreler üretmeye çalışıyorlar.

Son araştırmalar, özel olarak üretilen bazı DNA ipliklerinin karıştırılması ve kopyalanmayı hızlandıran proteinlerin kullanılmasıyla, DNA’nın mantık devreleri (AND, OR, NOR gibi)  oluşturmakta kullanılabileceğini gösteriyor. Çeşitli moleküller kullanılarak karmaşık işlemleri yapmak bile mümkün olabiliyor.

DNA

DNA

Geçtiğimiz günlerde CalTech’deki (California Institure of Technology) araştırmacılar şu ana kadar dünyanın en büyük DNA bilgisayarını yapmayı başardıklarını duyurdular. Bu bilgisayarı üretmek için 74 DNA iplikçiği kullanılmış ve ortaya dört bitlik bir devre çıkmış. Bu devre ile 15’e kadar olan sayıların karekökünü hesaplamayı başarmışlar.

2006 yılında araştırmacılar 12 molekülden oluşan bir bilgisayar üretmeyi başarmışlardı yeni çalışma bu sayıyı önemli oranda artırmış. Tabi ki yakın gelecekte masaüstü bilgisayarınızın böyle bir sistemle değişme ihtimali yok. Şu an için bu devrelerin çalışması çok uzun zaman alıyor (30 – 60 dakika). Hatta dört bitlik bir hesaplama 10 saate kadar uzayabiliyor.

Ancak araştırmacılar hesaplama süresini ilerleyen dönemlerde hızlandırabileceklerini düşünüyorlar. Bu tür bilgisayarlar yaşayan organizmaların içine yerleştirilerek hastalıkların teşhisinde kullanılabilirler. Bu durumda şu an ki çalışma hızlarının bile kabul edilebilir olduğu söyleniyor. Tabi hemen heveslenmeyin DNA bilgisayarların hayatımıza girebilmesi için hâlâ onlarca yıllık çalışmaya ihtiyaç var.

2 Yorum

Bir cevap yazın