Dizüstünüze 4GB RAM ister misiniz?

Eşzamanlı Veya Bağımsız Çift Kanal

Çoğu çağdaş dizüstü yongaseti eşzamanlı (synchronous) çift kanal çalışacak yapıdadır ve tam başarım için tüm belleklerin özdeş kapasitede olması gerekir. Çoğu yongaseti 1 GB DIMM ve 2 GB DIMM’leri karışık olarak da eşzamanlı çift kanal çalıştırabilmektedir, ancak başarım bağımsız kanal olandan iyiken, özdeş kapasiteli ürünlerin kullanıldığı eşanlı çift kanaldan düşük olacaktır. Ancak eğer 1 GB belleğinizi 2GB DIMM’le değştirecekseniz hiç durmayın. En kötü durumda tek kanal işleyişe düşseniz bile belleği artırmış olmak, eşanlı çalışmadan vazgeçmiş olmanızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Deney Dizüstüsü: Dell Latitude D630

Dell Latitude D630

Dell Latitude D630

Intel’in 45 nm mobil işlemcisi Core 2 Duo T9000 barındıran çağdaş bir dizüstü kullandık. Dell Latitude tüm Intel Centrino altyapısını barındırıyor (GM965 yongaseti, Core 2 Duo T9500 (2.6 GHz), 4945AGN kablosuz). Bu bir iş dizüstüsü olduğundan yüksek başarımlı bir ekran kartı yerine, GM965 Express yongaseti tarafından sağlanan bellek paylaşımlı, tümleşik grafik kullanıyor. Oyun tutkunlarının sevmeyeceği belli ancak yazımızın amacı belleğin pil ömrüne doğrudan veya çalışma verimini artırarak dolaylı katkısı olduğundan, pili hovardaca tüketen grafik yongaları içeren bir ürünle inceleme yapmamız anlamsız olurdu.

Dizüstünde pek verimli olmayan ancak yüksek başarımlı Hitachi TravelStar 7K160 sabit disk bulunuyor. 14″ WXGA+ ekran da teknolojinin son nokta değil ancak günümüzde oldukça yaygın, özellikle bu tür dizstülerde.

Windows Vista Ultimate SP 1 kurulu dizüstünde 3. yamasını da kurduğumuz Futuremark MobileMark 2007 sorunsuzca çalışıyor.

Dell Latitude D630, GM965 (Santa Rosa) yongaseti kullanıyor.

Dell Latitude D630, GM965 (Santa Rosa) yongaseti kullanıyor.

Eşzamanlı Veya Bağımsız Çift Kanal

Core 2 Duo T9000’in boştaki saat hızı 1,200 MHz; FSB800’ün saat hızı 200 MHz ve işlemci çarpanı 6.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmasına katılın…

Bir cevap yazın