Dizüstünüze 4GB RAM ister misiniz?

Dizüstünüze 4GB RAM ister misiniz?

Ne kadar bellek (RAM) gerektiği her iki yılda bir veya her yeni Windows sürümü çıkınca tartışılır. Söylentilerin yanı sıra işletim sistemi ve gözde uygulamaların gereksinimlerinin de bellek miktarı üzerine etkisi olur. Bugün 512 MB RAM miktarı Windows XP veya Windows Vista için çalışılabilir alt sınır kabul edilebilir. Diğer yandan 1GB’ın altındaki her kapasite işletim sistemini disk üzerindeki takas dosyasına çok sık yazıp çizmek zorunda bırakacağından hem başarım çok düşer hem de dizüstü bilgisayarların pil ömrü kısalabilir. Bu durumdan yola çıkarak biz de tersi duruma göz atacağız: Dizüstü bilgisayarınıza 4GB bellek (RAM) eklediğinizde neler farkediyor?

Bu soru bazı kullanıcılara biraz abartı gibi gelebilir ancak göz önüne almamız gereken bir durum var: RAM fiyatları son 12 aydır sürekli düşüyor. Bu özellikle masaüstü bellekleri için belirgin, ancak dizüstüne takılan DIMM bellekler de artık cep yakıyor sayılmazlar.

Birkaç örneğe göz atalım: 2x 2-GB SO-DIMM (DDR2-667) Avrupa’da 60 Avro’ya bulunabilirken A.B.D.’de 80 USD dolayında. 2 GB dizüstü bellek kitleriyse (2x 1 GB) 38 USD’den başlıyor. Dahası bunlar en ucuz fiyatlar da değil, bilindik markalı ürünlerin fiyatları. Eğer bir dizüstü bilgisayarın fiyatına bellek fiyatlarını oranlarsanız 40-80 USD gibi rakamların çok makul olduğu görülebilir, ancak 32 Bit Windows işletim sistemlerinin 4GB’ın tümünden yararlanamayacağını da anımsatalım.

RAM fiyatı. Büyütmek için tıklayın.

RAM fiyatı. Büyütmek için tıklayın.

Örneğin Corsair XMS2 DDR2-800 DHX RAM (TWIN2X2048-6400C4DHX) bir yıl içerisinde 150 Avro’dan 40 Avro’ya düştü (Almanya fiyatları)

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmasına katılın…

Bir cevap yazın