Dizüstü Pilleri Nasıl Çalışır ve Neden Patlar?

Su Kulesi Ve Pil Benzerliği

Elektronik bileşenleri anlamak açısından suyla benzerlikler kurmak yardımcı olabilir. Yani işleri kolaylaştırmak için elektronlar ve kablolar yerine su ve boruları kullanabiliriz. Bu bakımdan pilleri bir su kulesi olarak düşünebiliriz:

Su Kulesi Ve Pil Benzerliği

” border=”0″ cellpadding=”3″ cellspacing=”1″>

Elektronik Terim Su Karşılığı Dönüşüm Gerilim (Voltage) Su Basıncı (Water pressure) 14V = 14 kPA Akım (Current) Akış Hızı (Flow Rate) 1800mA = 1800 m3/saat Zaman Zaman 1 saat = 1 saat

Kapak açıldığında depodaki su boşalıyor ve pompa sayesinde yeninden dolduruluyor. Her su kulesi farklı yükseklik ve boyutlara sahip olabilir bu yüzden farklı kapasitelere ve basınçlara sahiptirler. Yani benzerliği kuracak olursak: gerilim = basınç, kapasite = depo büyüklüğü ve akım = akış hızı. Pompayı da duvardaki elektrik prizi olarak düşünebiliriz.

Farklı pil kimyası bu benzerlikte farklı depo üretim tekniklerine benzetilebilir: duvar kalınlığı, malzeme, şekil, basınç sınırları gibi. Ayrıca güvenlik açısından benzerlik kurarsak deponun kaldırabileceğinden daha hızlı su doldurur veya boşaltırsanız depoya zarar verirsiniz! Piller söz konusu olduğunda da bu durum aynen geçerlidir. Yüksek enerji yoğunluğu sunabilen Lityum-iyon pilleri de aynı depolama alnına daha fazla su alabilen depolar olarak düşünebilirsiniz.

Herhangi bir dizüstü piline bakarsanız genellikle aşağıdaki resme benzer şekilde tanımlamalar görürsünüz:

Su Kulesi Ve Pil Benzerliği

Bu pile baktığımızda diğer pillere göre nispeten düşük gerilimli ve yüksek kapasiteli olduğunu görüyoruz. Bu pili bir su kulesi olarak düşünürsek çok alçak fakat büyük depolama alanı sunan bir kule düşünmemiz gerekiyor. Çok fazla su depolayabiliyor fakat çok fazla basınç sunamıyor. Bu pille fazla gerilime ihtiyaç duymayan bir sistemi çalıştırabiliyorsunuz fakat pili yeniden doldurmadan önce uzun bir süre sistem çalışabiliyor (yüksek kapasite). Bu özellikler küçük dizüstü serisi Sony TX için mükemmel uyuyor.

1 Yorum

  1. Şenol Kuralay

    Merhabalar efendim.Benim rating :+10.8v 4400mAh 48Wh değerlerine sahip(min. capacity :10.8v 4.2 Ah üzerinde böyle yazıyor) orjinal bataryam bitik durumda 3 yıldır kullanıyorum. o yüzden değiştiricem yalnız piyasada hep yan sanayi ürünler var onlarda voltaj değeri 11.1 . ben bu voltaj değerinde ki bataryayı alıp taksam laptopa zarar veriri mi? ya da yanlış mı yapmış olurum. Ayrıca orjinal diye satılan asus damgalı bataryalar da hem çok pahalı hem de onlar da 11.1 voltaj değerinde. sizce en uygun hangı bataryayı almalıyım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın