Dizüstü Pilleri Nasıl Çalışır ve Neden Patlar?

Son zamanlarda ne zaman bir haber sitesine girsem yeni bir patlayan taşınabilir aygıt (özellikle de piller yüzünden) haberiyle karşılaşıyorum. Birkaç yıl önce pantolonun cebinde patlayan ya da arabanın içinde bırakıldığı için yangın çıkaran cep telefonu haberleri bir anda artış gösterdi. Bu tür olayların çoğunluğu gizlendi ve daha mahkemeye bile taşınmadan büyük bütçeli firmalar tarafından susturuldu. Bu arada teknoloji de gelişimini sürdürüyor; artık mp3 çalıcılar bir uzay mekiğinin sistemlerinden daha güçlüler, cep telefonları SETI arama projesine katkı yapabiliyorlar ve daha da iyisi dizüstü bilgisayarlar öyle güçlü bir noktaya geldiler ki artık donanımsal cephanelik olarak bile adlandırılabilirler.

Peki, arka planda neler oluyor? Neden alçakgönüllü gariban piller? Eğer bloglara inanıyorsanız eski alçakgönüllü dost birden bire çıldırabiliyor. Pillerle ilgili sorunları biraz daha belirginleştirmek ve bu hayati donanımı daha iyi anlayabilmek için otopsiye girişmemiz gerekiyor. Öncelikle Google aramasıyla başlayalım:

Dizüstü Pilleri Nasıl Çalışır ve Neden Patlar?

73,000 arama sonucu sizi şaşırtmasın en iyi ihtimalle hafif yanıklarla kurtulmuşlardır! Daha da komiği uçağa binmek için sıra beklerken patlayan dizüstü pili. Bu arkadaş durumu açıklamak için gerçekten çok zaman harcamış olmalı! Bir de Yahoo çalışanlarından birinin patlayan bilgisayarı haberi var, bina saatlerce boşaltılmak zorunda kalmıştı! Eğer pillerin nasıl çalıştığını ve ne güvenlik önlemlerinin olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Genel Bakış

Herkesin farklı bir düşünme mekanizması olduğundan pilleri birkaç farklı yoldan anlatmayı deneyeceğim. Öncelikle pillerin en basit şekliyle nasıl çalıştığını daha sonra da kendi dizüstü bilgisayarımın pillerini açarak içlerinde ne olduğunu size göstermeye çalışacağım. Bu arada da pil ömrünü uzatmak için neler yapmanız gerektiği ve güvenlik uyarıları gibi bilgiler vereceğim.

1 Yorum

  1. Şenol Kuralay

    Merhabalar efendim.Benim rating :+10.8v 4400mAh 48Wh değerlerine sahip(min. capacity :10.8v 4.2 Ah üzerinde böyle yazıyor) orjinal bataryam bitik durumda 3 yıldır kullanıyorum. o yüzden değiştiricem yalnız piyasada hep yan sanayi ürünler var onlarda voltaj değeri 11.1 . ben bu voltaj değerinde ki bataryayı alıp taksam laptopa zarar veriri mi? ya da yanlış mı yapmış olurum. Ayrıca orjinal diye satılan asus damgalı bataryalar da hem çok pahalı hem de onlar da 11.1 voltaj değerinde. sizce en uygun hangı bataryayı almalıyım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın