Dizüstü Hırsızları Bu Teknolojiden Hiç Hoşlanmayacak: Güvenlik Yongası Geliyor

Dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarının sıklıkla çalındıklarını duyuyor veya bizzat kendimiz bunu tecrübe ediniyoruz. Hava alanlarında, otobüste, parklarda ve kafelerde… Sonuçta dışarıdayken aygıtlarınız güvende değildir.

Bazılarınız dizüstü bilgisayarı kaybetmekten çok içindeki verileri kaybetmekten endişe duyarsınız. Elbette ki aylardır uğraştığınız bir projeyi kaybetmek size evlat acısı gibi gelecektir. O sırada dizüstü bilgisayarınızın varlığını bile umursamayabilirsiniz. Ayrıca şirketler prensip olarak çalışanların ve müşterilerin verilerine donanımlardan daha fazla önem verirler.

Endişeye gerek yok artık. Zira Fujitsu yaptığı duyuruda dizüstüler için özel bir “güvenlik yongası” geliştirdiğini müjdeledi. Bu yonga dizüstü bilgisayarınız kapalı bile olsa sabit diskteki verileri uzaktan şifrelemenizi sağlıyor. Dahası da var: Kayıp ya da çalıntı dizüstü bilgisayarınızı tamamen kullanım dışı bırakabilirsiniz.

Fujitsu, Willcomm adlı bir şirketten destek alarak geliştirdiği yongayı bu yazdan itibaren yeni bir güvenlik özelliği olarak kendi ürettiği bilgisayarlara yerleştirmeyi planlıyor. Teknoloji ilk olarak Japonya’da denenecek ve uzaktan komutların işlenmesini sağlayan Willcom PHS ağı kullanıma girecek.

Çalıntı bilgisayarın uzaktan kilitlenen sabit diskin şifresi bu yonganın içinde tutuluyor. Bilgisayarın gerçek sahibi örneğin cep telefonu üzerinden “wipe” (sil) komutunu yazarak yongadaki şifrenin silinmesini sağlayabilir. Yalnız Fujitsu bunun sabit diski tamamen kullanılamaz hale getireceğini söylüyor. Kullanıcı bu durumda PC’yi uzaktan kullanım dışı bırakarak başka biri tarafından açılmasını kalıcı olarak engelleyebilir. Peki bilgisayar kapalıyken neler oluyor da çalıntı bilgisayar etkisiz hale getirilebiliyor?

Fujitsu bunu şu şekilde açıklıyor:

Ağ denetleyicisi PC kapalı bile olsa bekleme (stand by) durumunda tutuluyor. Böylece PC uzaktan kontrol edilebiliyor. Bu teknoloji dünyada bir ilk. Yonga düşük güçlü PHS ağı üzerinde çalıştığından dolayı pil ömrüne etkisi çok az oluyor ve yonga günler boyu bekleme durumunda kalabiliyor.

Hırsızlar uyanıklık edip pili çıkarttılar diyelim? Eğer siz PHS ağına kilitleme komutu gönderdiyseniz, PHS ağı sürekli olarak kilitleme sinyali gönderecektir. Böylece hırsızlar yeni bir pil taksa bile, bilgisayarı çalıştırdıkları anda PC hemen kullanım dışı olacak. Hırsızlar bu sefer sabit diski çıkarmayı da deneyebilirler ama bu da işe yaramayacak çünkü şifreleme güvenlik yongası tarafından yapılıyor. O yonga da zaten dizüstü bilgisayara tümleşik vaziyette olduğundan, hırsızların tüm hayalleri suya düşmüş olacak.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın