Dizüstü Bilgisayarlar İçin Ekran Kartı Yükseltmesi

Dizüstü bilgisayarlar hayatımızı çok kolaylaştıran aletler ancak taşınabilir olmalarının arkasında yatan tasarım felsefesi onların en önemli eksiklerinden birine neden oluyor: Donanım yükseltme olanağının çok sınırlı olması. Evet dizüstünüzün belleğini artırabilirsiniz ancak bunun dışında neredeyse hiçbir şey yapma şansınız yok. İşlemciniz yapmanız gereken işleri rahatlıkla yürütebiliyor olsa da ekran kartınız büyük ihtimalle yapabileceklerinizin sınırını çiziyordur.

İki veya daha fazla ekran mı kullanmak istiyorsunuz? Ne yazık ki çoğu dizüstü bilgisayar üzerinde gelen ekranlarının haricinde sadece bir analog çıkış destekliyor. Dizüstü bilgisayarınız için harici Blu-Ray çalıcı mı alacaksınız? Eğer tümleşik ekran kartınızın DHCP desteği yoksa veya çözme işlemine yeterince yardımcı olamıyorsa Blu-Ray filmleri izlemeyi unutun. Peki yeni çıkan oyunları oynamak isterseniz ne olacak? Kusura bakmayın, bilgisayarınızın tümleşik ekran kartı çok yavaş ve ne yazık ki herhangi bir yükseltme işlemi de yapamıyorsunuz…

Yoksa yapabilir misiniz?

Her ne kadar piyasada ekran kartı yükseltilebilir dizüstü seçenekleri olsa da bunlar pazarın çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Pek çok dizüstü için dahili ekran kartı yongasını yükseltmek kesinlikle bir seçenek değil. Ancak harici ExpressCard arayüzünün kullanıma girmesinden sonra firmaların yavaş yavaş harici ekran kartı ürünlerini duyurmaya başladıklarını görüyoruz.

Şimdiye kadar Asus’un geliştirdiği ve henüz satışa çıkacak kadar olgunlaştıramadığı (hatta test edilmesi için bize bile gönderilemedi) XG Station’ı duymuşsunuzdur. Benzer şekilde MSI da Luxium’u tanıttı ancak kendilerine sorduğumuzda bunun şimdilik sadece bir teknoloji tanıtımı olduğunu öğrendik. Magna isimli bir firmanın ‘Expressbox’ isimli bir ürünü ExpressCard’tan PCIe dönüştürücüyü sağlıyor size de sadece ekran kartını almak kalıyor. Bunların dışında bu yazıda incelediğimiz asıl ürün Village Tronic isimli firmanın ViDock Gfx modeli.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın