Dizüstü Bilgisayarlar Bacağınızı Yakabilir

Dizüstü bilgisayarları bacağınızın üstünde kullanmayın.

Dizüstü bilgisayar sahipleri, dizüstü bilgisayarlarını dizlerinin üstünde kullanmayı pek severler. Ama eğer dizüstü bilgisayarınızı bacaklarınızın üstünde fazla tutarsanız, bacağınız kısa bir süre içinde ısınmaya başlar. Böyle bir durumda hemen dizüstü bilgisayarı başka bir yere koyar, ya da dizüstü bilgisayarın altına yastık ve benzeri bir şey koyarsınız.

Ama eğer sıcaktan rahatsız olmuyorsanız, haberimizi okumaya devam edin, çünkü aynı tehlikeyle siz de karşı karşıyasınız.

Dizüstü bilgisayarları uzun süre bacağınızda kullanmak bir süre sonra, siz farkında olmadan bacağınızda ufak kızarıklara, hatta cilt derisinin yanması ile sonuçlabilir. Ufak yanıklar sizi rahatsız etmiyorsa, bu yanıkların cilt kanserine bile yol açabileceğini hatırlatalım. 

Dizüstü yüzünden yanan bacak

12 yaşındaki bir çocukta görülen bir vaka, çocukların ve gençlerin de bu tehlikeyle karşı karşıya olduğunu bir kez daha gösterdi. Gençler ve çocuklar gittikçe daha çok bilgisayar başında vakit geçiriyorlar ve bu gençlerin bir kısmı da dizüstü bilgisayar kullanıyor.

Ebebenyleri ve gençleri uyarıyoruz: dizüstü bilgisayarlarınızı herhangi bir koruma olmadan bacaklarınızın üstünde kullanmayın.

Bizim çocukluğumuzda da futbol oynarken yere düşmeye bağlı yaralanmalar ve darbeye bağlı adale sakatlıkları sık görülürdü :)…

Bir cevap yazın