Dizüstü Bilgisayarınızın Yanına Mıknatıs Yaklaştırmayın!

Cidden…

Geçen gün bir tanıdığımın başına gelen bir olay, dizüstü bilgisayarların gerçekten de mıknatıslara karşı zayıf olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Arkadaşım, üniversite tezi için manyetik tabanlı fren sistemine sahip bir bisiklet geliştirmek istiyordu. Bu tez için satın aldığı oldukça güçlü mıknatısları masanın üstüne bıraktığında dizüstü bilgisayarının başına geleceklerinin farkında değildi.

Aslında dizüstü bilgisayar ile mıknatıslar hiçbir zaman temas etmedi, ama mıknatıs o kadar güçlüydü ki, aralarında belli bir mesafe olmasına rağmen dizüstü bilgisayarın sabit diskinde arızaya yol açtı.

Hard Disk

Önce, şikayetler başladı “abi bu bilgisayara bir şey oldu” gibisinden. Daha sonra bilgisayara format atıp yeniden yüklediğimizde her şey sorunsuz gibiydi, ama bir iki gün sonra sistemde ciddi bir sorun olduğunu anladık.

Arkadaşım dizüstü bilgisayarı servise verdi ve “sabit diski değiştirilmiştir” yazısı ile bilgisayarını birkaç gün sonra geri aldı.

Kısacası, yaşanan bu talihsiz örnekte de gördüğümüz gibi sabit diskler ile mıknatıslar iyi geçinemiyor, birbirlerine temas etmeseler bile. Bizden hatırlatması…

16 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Hdd’yi bozduğuna göre en az  1.5- 2 teslalık bir mıknatıs olması lazım..Ben arkadaşınız yerinde olsam sadece bilgisayar için değil,kendim içinde endişelenirdim.2 tesla ve üzeri manyetik alanların canlı dokularada zararları var(maruz kalma süresi önemli tabii).En azından kafa ve gözden uzak tutmak lazım.Çünkü o kadar kuvvetli bir manyetik alanı var ki doku içindeki bütün elekrolidleri etkiliyor(MR cihazları bu prensip ile çalışıyor)Neticede bizde elektrik ile çalışıyoruz,benden söylemesi 🙂

 2. Ziyaretçi

  bunun denemesini araba kaldıran mıknatıslarla yaptılar ve gerçekten çok ama çok büyük kuvette bilgisayar bozuluyordu düşük kuvvetlerde bilgisayar açılma kapanma vs. işlemlerde sorunsuz çalışıyor

 3. Ziyaretçi

  hdd nin dışı kaliteli kalın metalden olursa sorun olmuyor bu denenmiştir discavery kanalında gösterilmiştir ancak dizüstlerinde hem hafiflik hemde maliyet göz önünde oldugundan  hdd nin dış katmanı yeterince manyetik alandan hdd nin içini koruyamamıştır büyük ihtimalle. gerçi reklam olmasa markayı modeli yazabilirdiniz. tabi tüm bunların baş sorumlusu çok güçlü mıknatıslar normalde üreticiler bu tarz mıknatısların bilgisayarın yanıbaşında  olmasıyla ilgili senaryo geliştirmezler. 🙂 mıklatıs oldukça güçlüylmüş anlaşılan

 4. levis

  Sağda solda bulabileceğiniz standart mıknatıslar bir notebooku bu şekilde bozamaz. Son derece aşırı güçlü bir mıknatıs olması gerekiyor.

  Ama siz genede notebookunuzu mıknatıslardan uzak tutun.

 5. yakoba

  Arkadaşlar mıknatısın harddiski bozma sebeplerinden en önemlisi, hdd nin içinde bulunan güçlü mıknatıstır. 🙂 yani her harddisk in içinde zaten güçlü bi mıknatıs bulunur. Ve dışardan başka bir mıknatıs ile oluşan manyetik alan hdd nin içindeki mıknatısın dengesini bozar ve harddisk ya okuma yazma hızını bozar yada komple devre dışı kalır.

 6. mustafa erkaya

  arkadaşlar, mythbusters da bununla alakalı bir deney yapıldı.isteyenler izleyebilir.laptopa normal bir mıknatıs etki etmiyor merak etmeyin.bir laptopı ancak ufak bir arabayı kaldırabilen bir elektromıknatıs bozabilir.onun haricinde kolay kolay bozulmaz .ssd ler de disk söz konusu olmadığı için onlar bozulmuyor..

 7. Murat Demirel

  arkadaşlar benim odamda oval oto hoparlöründen sökülme bir mıknatıs vardı. küçük kuzenim ben yokken bize geldiklerinde bulmuş ve oynarken götürüp macbookun üzerine koymuş. kardeşim bu konularda bilgilidir ve tam bilgisayara yaklaştırırken naabıyosun dur diyip elinden alasıya kadar kuzen macbooka değdirmiş, değdiği gibi kardeşim hemen almış elinden mıknatısı çekmiş ama çoktan olan olmuş ve macbooktan sürtünme sesine benzer bir ses gelmeye başlamış. şu anda üzerinden yaklaşık 2 hafta geçti hiç ellememiştim. kurtarılabilirmi acaba düşüncesiyle araştırırken buraya rastladım. siz siz olun bu zarar vermez diyip boşvermeyin zira hoparlör mıknatısı bile bozabiliyor. (macbook’umda hybrid hdd vardı.)

 8. sefa

  ya bende aptal gibi ACABA NOLACAK diye macbook a yaklaştırdım, önce bişi olmadı iyice yaklaştırdım sonra çat diye kapandı pc sonra tekrar yaptım yine kapandı sonra yapmadım ama pcme hiç bişi olmadı (lütfen küfür etmeyin) hahahah

 9. vefa başat

  Arkadaşlar geçen gün laptopumun altında soğutucu ile laptop arasında bir mıknatıs buldum. Soğutucu yavaş çalışıyordu ve gerektiği gibi soğutmuyordu, sonra mıknatısı farkettim, hemen çektim, çok küçük bir mıknatıs en fazla 2 veya 3 gün orda durmuş olabilir, çünkü soğutucuyu alalı 2 – 3 gün oldu, bilgisayara son günlerde bir haller olmaya başladı birden ekran kapanıyor (2 kere böyle oldu), ama güç düğmesinde kapatıp yeniden başlattığımda hiç sorun yok, HD Tune’dan healt değerlerine baktım, sorun yok, Windows üzerinden hata denetimi yapmaya çalıştığmda Bu sürücünün taranması gerekmiyor, hiçbir hata bulamadık, yine de taramak istiyor musunuz? diye uyarı çıkıyor, ben yine de tarayacağım, zamanım olursa HD Tune’dan Error Scan yapacağım, hiçbir sorun bulunmazsa başka bir sorun olma ihtimali var mıdır, HDD değiştirmek gerekecek kadar büyük bir sorun çıkar mı? Lütfen yardım edin.

 10. Berkay

  arkadaslar bende suan dell inspron kullanıyorum 3 yıllık laptop ve bişi farkettım telefonumulaptopumun touchpadin hemen sağına koydum ve ekran birden karardı şaştım kaldım panik yaptım sonra telefonla ilgili oldugunu farkettım megersem telefonun tam hoparlorundeki kucucuk mıknatıs etki edıyor baska telefon denedim ondada aynı seyi yasadım

Bir cevap yazın