Dizüstü Bilgisayarınızın Ateşini Düşürün: Akasa Gemini NBC-03-BK

Deneyler

Bu ürünü test etmek için aşırı ısınan bir dizüstü bilgisayarı uzaklarda aramamıza gerek yoktu. Nitekim benim yaklaşık bir buçuk seneden beridir kullandığım bilgisayarım Casper CPW-2000’den daha fazla ısınan çok sayıda dizüstü bilgisayar yoktur sanırım. Öyle ki, boşta çalışma konumunda grafik yongasının (GeForce Go 6600) sıcaklığı 75 santigrat dereceye çıktıktan sonra bilgisayarın fanı büyük bir gürültüyle çalışmaya başlıyor ve sıcaklık 57 derece civarına indiğinde fan çalışmayı kesiyor. Oyun oynamaya başladığım anlarda ise fan hiç susmuyor ve ses insanı çileden çıkaracak derecede artıyor. Üstelik bu sırada bilgisayar fan devrinin artışıyla serinlemiyor, insanın elini rahatsız edecek cinsten ısınıyor. Ne vahim bir tablo değil mi? Daha geçenlerde kendisini ekran aydınlatması “bozulduğu” için servise göndermiştim. Henüz satın alalı bir sene olmuştu ve herhangi bir çözüm bulmazsam servise daha sık gidip geleceği kesindi. Satın aldığım zamanlarda, Casper CPW2000 fiyat/başarım oranı en yüksek olan dizüstü bilgisayarlardan birisiydi. Zira bünyesinde barındırdığı Pentium M 760 (2.0 GHz, 2 MB L2 önbellek) ve GeForce Go 6600 (375/700 Mhz) güncel oyunları düşük veya orta ayarlarda hala takıntısız bir şekilde oynatabiliyor. Ancak soğutma sisteminin kalitesiz tasarlanmış olması sebebiyle oluşan aşırı ısınma problemi oyun esnasında bazen bilgisayarın kendi kendini kapamasına sebebiyet veriyordu. Kısacası üstün özellikler kesinlikle sizi aldatmasın. Yazının başında da dediğim gibi en iyi dizüstü bilgisayar en serin, en sessiz çalışanıdır. Yani şayet aynı bileşenlere sahip iki dizüstü bilgisayardan birisini seçmekte kararsız kaldıysanız, dediğim gibi olanını seçiniz.

Go 6600, standart masaüstü 6600'lerden daha hızlı bir yonga ancak tabi bunun getirdiği olumsuz bir durum da var: Aşırı ısınma. Fan, sıcaklık 75 Dereceye ulaşınca devreye giriyor.

Go 6600, standart masaüstü 6600’lerden daha hızlı bir yonga ancak tabi bunun getirdiği olumsuz bir durum da var: Aşırı ısınma. Fan, sıcaklık 75 Dereceye ulaşınca devreye giriyor.

Neyse sizi bilgisayarımın sorunlarıyla daha fazla sıkmayayım da Akasa Gemini’nin derdime deva olup olmadığından bahsedeyim. Oyunlar çalışırken bilgisayarımın çökmesine neden olan işlemcimin sıcaklığını gösterecek programı bir türlü bulamadım. En büyük umudum olan Hardware Sensors Monitor adlı programdı. Fakat bu programı açmaya çalıştığımda her seferinde bilgisayarım donuyordu. Sonra desteklenen anakartlara baktığımda Hardware Sensors Monitor’un listesinde benimkinin (Quanta HW1) olmadığını fark ettim ve sadece ekran kartının sıcaklığını baz almaya karar verdim. Gösterge programı olarak ise Speed Fan’ın en son sürümünü yükledim.

Akasa Gemini hakkındaki ilk izlenimlerim oldukça olumluydu. Dizüstü bilgisayarın fanı çok daha geç devreye giriyordu ve çalışması da fazla uzun sürmüyordu. Oyunlarda hala sürekli çalışan fanın sesi bu sefer daha sakin çıkıyordu. Aniden ısınmadan kaynaklanan çökme ve yavaşlama sorunu da artık sona ermişti.

Oyun deneyinde oyuncular arasında adından sıklıkla söz ettiren Need for Speed Carbon’u kullandık. Akasa Gemini olmadan 15 dakika sonunda 70 derecelere varan sıcaklık, Gemini’nin yardımıyla 64 dereceye düştü. Aslına bu normal bir değer, çünkü soğutucu ile dizüstü bilgisayarın işlemcisi arasında herhangi bir temas yüzeyi olmadığı gibi bilgisayarın ısı yalıtımı düşük kasasına temas eden hava ancak bu kadar soğutur. O yüzden fanların en olumlu etkisi, bilgisayarın kendi fanını bolca serin hava akımlarıyla beslemesi. Alüminyum bir soğutucuyla şüphesiz ki biraz daha düşük değerler görmek mümkün.

Hızaşırtmacıların vazgeçilmez kararlılık (stability) programlarından biri olan Prime95 ile işlemciyi de %100 yüke tabi tuttuk. Sonuçta her ne kadar Gemini ile fanın devir sayısı biraz azaldıysa da, çıkan ses hala rahatsız edici cinstendi. Artık burada iş dizüstü bilgisayarın kendi soğutma düzeneğine bakıyor.

Sonuç

Dizüstü bilgisayarınızın serin kalması içindeki parçaların ömrünü arttıracağı gibi güç tüketimini de önemli ölçüde azaltır. Çünkü parçalar serinken daha verimli çalışırlar. Bu da pil ömrünü birkaç dakika da olsa arttırabilir.

Akasa Gemini oyuncuların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacak kadar iyi bir ürün. Ancak bu kadarı yeterli mi? Bizce değil. Aslında bu tüm standart dizüstü bilgisayar soğutucuları için de geçerli. Çünkü bir dizüstü bilgisayarı dışarıdan soğutmak, aynen masaüstü bir bilgisayarın kasasına vantilatör tutmaya benziyor. Zaman geçtikçe taşınabilir cihazların soğutma yöntemleri de gelişecektir diye ümit etmekten kendimizi alamıyoruz. Belki de gelecekte dahili bir sulu soğutma sistemi üst seviyeli dizüstü bilgisayarlara yerleştirilebilecektir. Hatta bu sayede onlara hızaşırtma uygulamak da mümkün olacaktır. Teknolojide hayal etmek sınır tanımaz ve imkânsız diye bir şey yoktur. Neden olmasın?

Ürün henüz ülkemizde satışa sunulmuş değil ancak Aralık ayı başlarında ülkemize geleceği haberini aldık. Son kullanıcı fiyatı: 29 $ +KDV. Akasa’nın diğer dizüstü soğutucu modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın