Dizüstü Bilgisayarınızın Ateşini Düşürün: Akasa Gemini NBC-03-BK

Bir dizüstü bilgisayar satın alırken şu kuralı kesinlikle aklınızdan çıkarmayın: “En iyi bilgisayar en iyi ve en sessiz soğutulan bilgisayardır.” Bu kural oldukça dar bir kasa içinde “etkili” biçimde soğutulması gereken dizüstü bilgisayarlar için daha büyük öneme sahip. Nitekim iyi bir soğutma sistemi olmayan üstün başarımlı bir dizüstü bilgisayar üç sene gibi kısa bir süre içinde arızalardan dolayı sık sık teknik servise gönderilebilir, hatta kullanım dışı kalabilir. İşte bu yüzden masaüstü bilgisayarlar çok daha uzun ömürlüdür ve parçaları arıza durumunda kolaylıkla değiştirilebilir. Üstelik dizüstü bilgisayar bileşenlerinin inanılmaz bir ivmeyle hızlanması aşırı sınma problemini daha ciddi boyutlara taşıyor.

Dizüstü bilgisayarların aşırı ısınmasına karşı son yıllarda ünlü soğutma malzemesi üreticileri dizüstü soğutucusu ve fansız soğutma yastığı (notebook cooling pad) adı verilen yeni çözümler ürettiler. Standart dizüstü bilgisayar soğutucuları dikdörtgen bir kutu şeklinde tasarlanmışlardır ve içlerinde havayı dizüstü bilgisayarın alt yüzeyine doğru üfleyen bir veya iki adet fan barındırırlar. Soğutma yastıkları ise elyaf benzeri yumuşak ve ince, katlanabilen malzemelerden yapılmış olup ne üzerlerinde fan taşırlar, ne de elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar. Buna karşılık tahta ve cam yüzeylere karşı soğutma avantajları 5-6 santigrat derece kadardır.

Thermaltake'in HeatShift teknolojisine sahip iXoft adlı soğutma yastığı, dizüstü bilgisayarınızı soğutmak için oldukça portatif bir çözüm getiriyor. Bayanlar bu ürünü rahatlıkla çantalarında taşıyabilirler.

Thermaltake’in HeatShift teknolojisine sahip iXoft adlı soğutma yastığı, dizüstü bilgisayarınızı soğutmak için oldukça portatif bir çözüm getiriyor. Bayanlar bu ürünü rahatlıkla çantalarında taşıyabilirler.

Bu yazımızda kısa bir süre önce elimize ulaşan standart bir dizüstü bilgisayar soğutucusunu tanıtacağız: Akasa Gemini NBC-03-BK. Akasa, her türlü havalı (aktif) soğutma ürünleri (CPU ve GPU soğutucuları, kasa fanları vb.) ve kaliteli güç kaynaklarıyla (%80’in üzerinde verimlilik vaat ediyorlar) dünyada ün yapmış firmalardan bir tanesi fakat Tayvanlı şirket ülkemizde daha çok, pahalı, alüminyumdan yapılmış dizüstü soğutucuları ve kasalarıyla tanınıyor. İncelemesini size sunacağımız Gemini NBC-03-BK ise yapımında kullanılan ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) malzemesiyle maliyeti ucuzlatılmış bir ürün.

Bir cevap yazın