Dizüstü Bilgisayara Bellek Nasıl Takılır?

Bellek, bildiğiniz gibi bir bilgisayarın ana bileşenlerinden bir tanesidir. Bilgisayarınız ister masaüstü bilgisayar, ister dizüstü bilgisayar olsun, bellek miktarı ve hızı, sisteminizin hızını çok yüksek seviyede etkileyen bir bileşendir.

Piyasada satılmakta olan dizüstü bilgisayarlar, genelde ekonomik olması açısından 256 MB ya da 512 MB bellek ile birlikte gelirler. Fakat zaten Windows XP’nin kendisi tatminkâr bir şekilde çalışmak için 512 MB belleğe ihtiyaç duymaktadır. 512 MB belleği Windows kullandığı zaman, bir program açmak istediğinizde, program için gerekli yer bellekten sabit diske taşınarak boşaltılır. Genelde 4200 rpm ya da 5400 rpm olan dizüstü bilgisayar sabit diskleri de bu işlem sırasında tüm yavaşlıklarını sergileyerek performans düşüklüğüne sebep olurlar.

Genelde 1GB bellek çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktır. Fakat şöyle bir sorun var ki, daha önce hiç dizüstü bellek almadınız ve takmadınız. Artık bu bir sorun değil. Şimdi hep beraber bilgisayarımızın belleğini 1GB’a çıkartalım. 🙂

Belleklerin Alınması

Dizüstü bilgisayar ve iki adet bellek

Dizüstü bilgisayar ve iki adet bellek

Genelde dizüstü bilgisayarlara takılan bellekler SO-DIMM denilen, 200-pinlik belleklerdir. Bunlar masaüstü bilgisayarlara takılan belleklerin yarısı kadar büyüklüktedir. Resimde 2 adet Kingston PC2700 512 MB (333MHz) bellek görülmekte.

Belleği alırken, bellek miktarı kadar belleğin hızı da önemlidir. Bilgisayarın kitapçığından veya üreticinin genel ağ sayfasından, bilgisayarın en fazla ne kadar bellek miktarı ve hangi hızı desteklediği öğrenilmelidir. Örneğin, resimdeki ASUS A3N model bilgisayar, en fazla 1GB ve 266 MHz desteklemektedir. Aldığımız bellekler 333MHzlik olmasına karşın, 333 MHzlik bellekler genelde 266 MHz hızında da çalışabilmektedir.

3 Yorum

Bir cevap yazın