DivX 5.0: Nereden Geldi? Nereye Gidiyor?

Intro

60’ların sonunda o zamanın gençliği iki seçenek ile karşı karşıya kalmıştı. Ya “savaşma seviş” baskılı tişörtlerini çıkarmamakta direnip işsizler ordusunda yerlerini alacaklar, ya da takım elbise giyip çalışma hayatına atılacaklardı. Yeni kurulan DivX Networks, Inc. firması da en sonunda kartlarını açtı. Uzun zamandır gözlerini, artık kullanılmayan Microsoft MPEG-4 Codec’ine (Codec kısaltması COde-DECoder/sıkıştırıcı-çözücü teriminden geliyor) dikmiş olan kurucular, Jérôme “Gej” Rota ve Darrius “Junto” Thompson kendilerine bir pazarlamacı tuttular ve 6 yeni elemanı işe aldılar. Ve kuşkusuz bu personele de bir maaş ödemek gerekiyor.

DivX-Codec 5.0 artık piyasada ve DivX.com sitesinden download edilebiliyor. Bu Codec ile eski Codec’lerin aralarındaki fark, sadece standart sürümün “ücretsiz” olması. Pek çok yeni özellik içeren “Pro” versiyonu ise artık paralı: 30 dolar. Eğer cebinizde bu kadar para yoksa ve yine de “Pro” versiyonunun nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, bu durumda banner reklamları ile desteklenen bir versiyonu da deneyebiliyorsunuz. Pek çok kullanıcıyı rahatsız etmekte olan bu gelişmeye rağmen Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek lazım: DivX Networks programcıları bir DVD’yi hemen hemen aynı kaliteyi koruyarak 11 kat sıkıştırmayı başardılar! İşte bu başarı, MPEG-4 ile uyumlu olan DivX 5.0 Codec’ini Internet üzerinden ses ve görüntü transfer gerçekleştirmek için ideal bir konuma getiriyor. Üstüne üstlük bir Hollywood filmini tek bir CD-ROM’a sığdırabilmeye de imkan veriyor. Elbette eğer film 100 dakikadan uzun değilse ve boş CD olarak olarak 700 MB veya daha yüksek kapasitesi olan bir medya kullanıyorsanız.

Bir Bakışta Yeni Özellikler

DivX codec’inin amacı yeni bir “Video for Windows API” (Windows’un Video Programlama Arabirimi) olmak. Bu yüzden bu formatı kullanan filmler herhangi bir görüntü düzenleme yazılımı ile (örneğin Pinnacle Studio veya Adobe Premiere) kolaylıkla açılabiliyorlar. Ayrıca bu Codec Flash XMPEG veya VirtualDub gibi dönüştürücü programlar ile birlikte de kullanılabiliyor. Şimdi isterseniz Pro versiyonunu Standart versiyon ile bir karşılaştıralım.

Bir cevap yazın