Diskeeper Disk Parçalanmasını Önlüyor

Dosyaların sağa sola dağıldığı bir sabit diskten daha bıktırıcı bir şey olamaz. Böyle bir disk üzerinde bir dosyaya erişene kadar atı alan Üsküdar’ı geçer. Eğer bu parçalanmayı önleyecek bir şey bulunsaydı güzel olurdu. Neyse ki çok uzun yıllar geçti ve bu sorunla beraber yaşamayı öğrendik.

Fakat belki biraz geç de olsa bu durum değişebilir. Diskeeper adlı bir şirket IntelliWrite disk birleştirme teknolojisiyle dosya parçalanmasının önüne geçebildiğini ileri sürüyor. Şirket bunu gerçekten yapabildiğini kanıtlamak için bir teknik açıklama metni yayınlamış.

Bu metni kısaca özetleyecek olursak, IntelliWrite bir dosyayı diske yazarken parçalanmamış bölgeleri seçebilen bir sistem sürücüsü. Yani bir dosyanın mümkün olan en uygun disk bölgesine kaydedilmesini sağlıyor. Bu şekilde Diskeeper diskinizin yazma hızını da arttırırken, diskiniz daha güç tüketiyor.

Dahası, Diskeeper’in yayınladığı dosyada bu teknolojinin başarımı ne kadar arttırdığını görebileceğiniz karşılaştırma sonuçları yazıyor. IntelliWrite destekli Diskeeper 2010 yazılımlarının beş sürümü var: Professional, Pro Premier, Server, Enterprise Server ve Administrator.  

Bir cevap yazın