DiRT 2: DirectX 11 ile DirectX 9 Karşılaştırıldı

Yarış oyunları iki farklı kategoriye ayrılabilir: simülasyon ve arcade (eğlencelik). Örneğin bir yanda Burnout serisi gibi gerçek dünya şartlarıyla bağdaşmayan fakat oyuncuya büyük zevk veren yarış oyunları, bir yanda ise Gran Turismo gibi resmen sürücü deneyimi gerektiren, simülasyon tarzı yarış oyunları. Bunlardan her ikisinden birazcık ödünç alan oyunlar da yok mu peki?

Codemasters bunun üzerine sıkı çalışan bir yarış oyunu geliştiricisi. Her ne kadar TOCA Race Driver serisi simülasyon tarzına bir hayli yakın olsa da, şirket GRiD ile beraber simülasyon ve eğlence arasındaki dengeyi tutturmayı başardı. Daha önce yayınladığımız ayrıntılı incelemeyi buradan okuyabilirsiniz.

Dirt 2 2009

DiRT 2 ile bu eğilim devam ediyor. Sürüş modeli, parçalanma ve kirlenme etkileri simülasyon sevenleri tatmin ederken, bunlardan hoşlanmayan oyuncular sadece bir ayar değişikliği yaparak çarpışma zararını devre dışı bırakabilirler veya zaman makinesi (flashback) seçeneğinden faydalanarak önemli sürüş hatalarından geriye dönebilirler. Böyle seçenekler sunan bir oyunda herkes kazanan olabilir. Bir simülasyon tutkunu ise ne kadar hava yastığı varsa hepsini söküp atar çünkü zoru sever.

dirt 2 su etkisi dx9 Dirt 2 15

Bir oyuncu oynanış tarzı dışında bir yarış oyunundan bir şey daha bekler: Muhteşem grafikler. Kaldı bu beklenti her iki tarzı sevenlerin de ortak arzusudur. Codemasters şimdiye kadar gördüğümüz en gerçekçi araç ve çevre modellemelerini yapan oyun geliştiricisi. Özellikle GRiD ile yarış oyunları dünyasının bir numarası oldu. Gerçekçi grafikler, en yeni ve en karmaşık grafik yaratımlama (render) arayüzlerini kullanmakla mümkündür. O yüzden Codemasters yeni gözdesi DiRT 2’ye DirectX 11 teknolojilerini ekledi.

Peki, DirectX 11 destekli bir yarış oyunu göz zevkimizi daha da üst düzeylere çıkarabilecek mi? Yoksa her şey ufak bir allama pullamadan mı ibaret? Eğer DirectX 11 destekli bir oyun oynamak istiyorsak en azından hangi ekran kartını satın almalıyız?

16 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Codemaster’a göre bu oyun DX11. Öyle demişlerdi en azından ama DX 11’in marifetlerini zorladığı pek söylenemez. Codemaster’ın DX11 diye sunduğu özellikler DX10’da da var.

 2. Ziyaretçi

  dx11 ile 4 çekirdeğin daha verimli kullanılmasıyla dx9’a göre daha yüksek performans alınabileceği söyleniyordu ama demek ki 4 çekirdeği kullanamasa oyunlar düzgün oynanamayacakmış bile benim için açıkçası biraz hayalkırıklığı oldu..

 3. Ziyaretçi

  Dirt 2 şahane bir oyun lakin 64 bit’lik XP’de save secenegi calismiyor bu yüzden delirip oyunu askiya aldim.Bu sorun bir sürü insani delirtmis durumda.

  Koca codemasters bunu xp 64bit’lik versiyonda nasil calistirmadan oyunu piyasaya surer gelin cozun..

  codemasters’in web sitesinde autosave olarak aratin bir sürü insan ayni dertten muzdarip oldugunu goreceksiniz

 4. MaRIkO

  bunu bencde çokta yadırgamamak lazım microsoft bile office2010u xp64te çalışmayacak şekilde yaptı. tabii codemastersın xp64te böyle bir sorun olduğunu bildirmemesi için bir mazeret değil.

Bir cevap yazın