Diriliş: Slot-1 Anakartlarda Pentium III 1.4 GHz

Diriliş: Slot-1 Anakartlarda Pentium III 1.4 GHz

Ç.N.: Bu yazıda belirtilen PowerLeap adaptörü, yazı çevrildiğinde sırada Türkiye’de bulunmamaktaydı. Bu yazı sadece referans bilgi değeri açısından çevirilmiştir.

Tualatin çekirdekli işlemcilerin BX anakartlarla nasıl çalıştırılacağı ile ilgili iki yazıyı Onur Kendik imzası ile THG Türkiye’de biz de daha önce yayınlamıştık. Bu yazılar için bkz:

BX ve Tualatin’in Aşkı İmkansız Değil! Bölüm-1

BX ve Tualatin’in Aşkı İmkansız Değil! Bölüm-II

Intel 440BX yongaseti üzerinde Pentium III işlemcilerle çalışanlar sistemler yine çok şanslı: Küçük bir çabayla artık tüm bu sistemleri 1.4GHz hızındaki modern işlemcilerle desteklemek mümkün. Üstelik bu işlemcilerin tümünün soket yapıda oluşları, çekirdek voltajlarının farklılığı ve BIOS desteği gerektiriyor olmaları da hiç problem değil.

Geçtiğimiz Eylül ayında, güncel Tualatin Pentium III işlemcileri eski anakartlarda çalıştırmayı nasıl becerdiğimizi sizlere anlatmıştık. Ancak Intel, ürettiği işlemcilerin bacaklarının sayısını ve işlevini sürekli değiştirerek, işlemcisini yükseltmek isteyen kullanıcıları her defasında yeni bir de anakart almaya zorluyor.

Intel, aynı şeyi Pentium 4 işlemcisinde de yaparak Pentium 4’ün ilk müşterilerinin tepkilerine hedef olmuştu. 423 pin Pentium 4 işlemcilerin çıkışının üstünden henüz bir yıl geçmişken, Intel ilk nesil Soket 423 işlemcileri modası geçmiş ilan ederek yerine Soket 478 işlemcilerini duyurdu. Soket 478 bugün hala yeni çıkan Pentium 4 işlemcilerde kullanılmaya devam ediyor, bu da Soket 423 Pentium 4 almış olanları, sistemlerini yükseltebilmek için yeni bir anakart almaya zorluyor.

Bütün bu güçlüklere rağmen, hatta belki de bütün bu güçlükler yüzünden, ne zaman bu iş tekrar gündeme gelse bazı firmalar ortaya çıkıp yeni işlemcileri eski anakartlara uygun hale getirecek bazı ara çözümler geliştiriyorlar. Bu stratejiyi Overdrive adını verdiği ürünlerle vaktinde Intel de bizzat yapmıştı.

Ancak bugün bir 486’yı Pentium’a veya Pentium’u AMD K6’ya dönüştürmekten değil, daha hızlı Pentium III işlemcileri ilk nesil Pentium III anakartlarda nasıl çalıştırabileceğinizden bahsedeceğiz. Pentium III bahsi açıldığında hemen akla gelen ilk yongasetiyse, aynı zamanda Pentium III’lerin geniş bir kullanıcı kesimine ulaşmasını sağlayan “BX”, yani diğer adıyla Intel i82440BX yongaseti. Bugün hala birçok sistem, bir zamanlar son derece popüler ve güvenilir olan bu yongaseti üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın