DirectX 10’u Anlamak: Bölüm 3

Daha önce yayınlamış olduğumuz DirectX 10’un getirdiklerini irdeleyen yazılarımızda (Bölüm 2‘ye göz atabilirsiniz), Windows Vista için çıkan Lost Planet: Extreme Condition ve Call of Juarez gibi ilk DX 10 oyunlarının, görüntü kalitesi bakımından Windows XP üzerinde çalışan DirectX 9 sürümlerine göre pek bir farklarının olmadığını görmüş ve üstelik yerlerde sürünen kare hızları sebebiyle de donanımları gereğinden fazla zorladıklarına şahit olmuştuk.

Aslında aldığımız bu sonuçların nedeni çok açık şekilde anlaşılabilir; bu oyunlar öncelikle Windows XP için üretilmiş ve sonradan Vista’ya uyarlanmışlar. Dolayısıyla DX10’un tüm nimetlerinden tam olarak yararlanmıyorlar. Üstüne üslük bu oyunları çok pahalı bir Dell XPS masaüstü bilgisayarında (dört çekirdekli Intel Core 2 extreme ve SLI kipinde iki adet GeForce 8800 Ultra kartları) güçlükle çalıştırabildiğimizden durum sıradan kullanıcılar için çok daha vahim bir hal alıyordu. O yüzden bu yazı dizimizin ilk iki bölümü şöyle özetlenebilir: Vista üzerinde çalışan oyunlar öyle beklendiği kadar iyi görüntü kalitesi sunmamalarının yanında, oynanabilir hızlarda çalışabilmeleri için de pahalı donanımlara ihtiyaç duyuyorlar. Geçenlerde tam sürümü piyasaya sürülen Bioshock ise yaşadığımız şu günlerde DX10 için çıkan en ciddi oyun konumuna geldi. Oyunun olağanüstü görselliği, Lost Planet ve Call of Juarez’in ikisini birden ezecek cinsten. Bu sebeple, deneye başlamadan önce beklentilerim açıkçası pek de büyük değildi. Ancak Bioshock’un Vista üzerinde su gibi akışını görerek şaşırıp kalmam fazla vaktimi almadı.

Deneylerimizde kullanmak amacıyla, merkezi Ohio eyaletinin Twinsburg kentinde yer alan AvaDirect firmasının toplamış olduğu bir oyun sistemini temel aldık. Sistemde AvaDirect’in hızını 2.4 GHz’den 3.49 GHz’e yükseltmiş olduğu bir Intel Core 2 Duo E6600 ile bir Nvidia GeForce 8800 Ultra ekran kartı bulunuyor. Bilgisayarda ayrıca biri Windows XP Professional, diğeri ise Windows Vista Home Premium işletim sistemiyle yüklü olarak gelen iki Western Digital sabit disk de yer alıyor. Deneylerimizde monitör olarak 1680×1050 çözünürlüklerinde çalışan geniş ekran Samsung SyncMaster 226BW’yi kullandık (Bazı PC oyuncularının yaşamış olduğu hiçbir geniş ekran problemine maruz kalmadığımızdan içimiz rahattı).

Şimdi deneyleri nasıl gerçekleştirdiğimizden bahsedelim. İlk önce BioShock’dan bir bölüm seçtik ve deneyleri aynı kayıt (save) noktasından itibaren beş dakika boyunca sürdürdük. Seçmiş olduğumuz bölüm Medical Pavilion içersinde geçiyor ve Jack’in bir tabanca alıp her yerden gelen Splicer saldırılarına karşı kendini korumasıyla başlıyor ve Jack’in bir Splicer’i alt ederek Telekinesis Plasmid’i keşfetmesiyle de bitiyor. Bu bölümü oldukça hareketli geçmesi sebebiyle seçtik çünkü ekranda aynı anda çok sayıdaki nesnenin hızlı bir biçimde gösterilmesi ekran kartını oldukça zorlar. Öte yandan oyundaki bazı yerlerde kesikli (hack) ekranlar ve Plasmid seçimleri sebebiyle ani kare hızı artışları da olmuyor değildi (bunu önlemek amacıyla bu kısımlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştık).

Medical Pavilion içindeki bu kayıt noktası, bizim deneylerimizi başlattığımız noktaydı.

Medical Pavilion içindeki bu kayıt noktası, bizim deneylerimizi başlattığımız noktaydı.

Kare hızlarını kaydetmek amacıyla Fraps adlı programı kullanarak, BioShock’u tekrar tekrar bu şekilde test ettik ve deneylerin her aşamasında Vertical Sync ve DirectX 10 Detail Surfaces ayarlarını açık ve kapalı hale getirerek oluşan değişimleri gözlemledik. Bioshock’un tüm görüntü ayarlarını yükseğe (high) çektik yalnız sadece Windowed Mode (Pencereli Kip) ve Force Global Lighting ayarlarını devre dışı bıraktık. Öte yandan Nvidia’nın denetim masasından sürücü ayarlarını Quality (kalite) olarak belirledik ve dört denememizi de bu şartlar altında tekrarladık.

Test 1 (Kalite): Vertical Sync ve DirectX 10 Detail Surfaces ayarlarının ikisi de açık. Sonuç: En düşük 28 ve en yüksek 62 Kare/Saniye. Beş dakikalık ortalama 58.03 Kare/Saniye.

Test 2 (Kalite): Vertical Sync açık ve DirectX 10 Detail Surfaces kapalı. Sonuç: En düşük 29 ve en yüksek 61 Kare/Saniye. Beş dakikalık ortalama 51.89 Kare/Saniye.

Test 3 (Kalite): Vertical Sync kapalı ve DirectX 10 Detail Surfaces açık. Dikey taramayı (V-Sync) kapatmak büyük bir fark yarattı. Sonuç: En düşük 38 ve en yüksek 305 Kare/Saniye. Beş dakikalık ortalama 87.3 Kare/Saniye.

Test 4 (Kalite): Vertical Sync ve DirectX 10 Detail Surfaces ayarlarının ikisi de kapalı. Sonuç: En düşük 38 ve en yüksek 294 Kare/Saniye. Beş dakikalık ortalama 92.72 Kare/Saniye.

Aşağıda Vista denemelerimizden birkaç ekran görüntüsü yer alıyor. (Büyütmek için tıklayın)

DirectX 10'u Anlamak: Bölüm 3

DirectX 10'u Anlamak: Bölüm 3

DirectX 10'u Anlamak: Bölüm 3

DirectX 10'u Anlamak: Bölüm 3

Bir cevap yazın