DirectX 10’u Anlamak: Bölüm 2

Geçtiğimiz hafta Windows Vista üzerinde Lost Planet: Extreme Condition PC gösterimini detaylıca incelemiştik. Gücünü iki 8800 Ultra ekran kartından alan Dell XPS bilgisayarı ile gerçekleştirdiğimiz deneylerde elde ettiğimiz sonuçlar iyiydi ama mükemmel değildi ve DX10 bazı anahtar niteliğindeki noktalarda farkedilir bir grafiksel gelişme getirse de oyunun PC ve oyun konsoluna has sürümleri arasında öyle kocaman görsel farklar yoktu.

Lost Planet’in PC ve konsolda görsel açıdan benzer tatlar vermesi Capcom’un bu oyunu Xbox 360’dan Windows XP ve Vista’ya uyarlanmasına mal edilebilir. Bu yüzden oyun, DX10’dan tam anlamıyla yararlanmıyor gibiyidi. Öyle görünüyor ki tamamen DX10 kodlarıyla yazılmış ve tüm yeni nesil teknolojiyi sonuna kadar kullanan bir oyunu görmemiz biraz zaman alacak. Yine de sadece PC için yazılmış (yani ilk önce konsollarda çıkmış falan değil) tek tük DX10 destekli oyunlarla da kaşılaşmak mümkün. Bunlardan birisi Ubisoft’un yeni kovboy oyunu Call of Juarez. Oyunun gösterimi (demo) ve başarım karşılaştırma programlı geçenlerde yayınlandı ve onların her ikisini de yine Intel Core 2 Extreme dört çekirdekli (2.93 GHz) işlemcisini ve SLI yapılandırmasıyla iki Nvidia GeForce 8800 Ultra kartını bünyesinde barındıran Dell XPS 720 üzerinde test ettik.

Call of Juarez'in Slayt Gösterisi

Call of Juarez’in Slayt Gösterisi

Hadi başarım karşılaştırma programıyla işe başlayalım (Aslında oyun gösterimini bu programı kurmadan önce yükledik ve çalıştırdık – daha fazla detay için yazımızı sonuna kadar okuyun). Ubisoft Lost Planet’den farklı bir şekilde karşılaştırma programını oyun gösteriminden ayrı olarak sundu. Program yüklendiği zaman kullanımın oldukça kolay olduğunu gördük ancak bu basitliğin bedeli çok fazla değiştirilebilir seçeneği olmaması. Seçenekler arasında ekran çözünürlüğü, gölgelendirmeler (shadow), harita boyutu, keskinliği yumuşatma (anti-aliasing) ve ses ayarları yer alıyor.

SLI’yi etkin hale getirdikten sonra karşılaştırma programını çalıştırdık. Açıkçası oyunu bir filmi seyreder gibi seyretmek zorunda kalıyorsunuz çünkü Lost Planet’de olduğu gibi karakterleri siz yönetemiyorsunuz. Neyse, bizim için asıl önemli olan şey deney sonuçları: 1280×720 çözünürlükte ve gölgelendirme orta seviyedeyken elde ettiğimiz ortalama kare hızı 30.2 idi; en yüksek 53.5 kare/s ve minimum 17.6 kare/s. SLI yapılandırmasıyla kullanılan iki oyun canavarı ekran kartından böyle bir başarım elbette beklenemez değil mi?

DirectX 10'u Anlamak: Bölüm 2

Daha sonra çözünürlüğü 1280×1024’e ve gölgelendirmeyi yüksek seviyeye getirdik ve tabii ki kare hızları biraz daha geriledi. Ortalama 26.9 Kare/s, en yüksek 46.6 Kare/s ve en düşük 14.6 Kare/s. Bunun üzerine birşeylerin ters gitmiş olabileceği endişesine kapıldık ve sistemin Nvidia denetim masası (control panel) ayarlarına dikkatlice baktık. Sonra anladık ki SLI’nın oyuna herhangi bir etkisi yokmuş. Oldukça ilginçtir ki Call of Juarez Nvidia’nın “The Way It’s Meant to Be Played” sloganının bir parçası ve SLI desteklemiyor ya da bir sürücü hatasının eseri böyle bir durum oluştu. Nedeni ne olursa olsun, karşılaştırma deneyleri için SLI’yi bir türlü çalıştıramadık.

İlerleyen saatlerde Nvidia ve Call of Juarez arasında küçük bir anlaşmazlığın olduğunu öğrendik. Görünüşe göre Nvidia, kendi kartlarının Call of Juarez’de tökezliyor olmasından son derece rahatsız ve hatta oyunun yaratıcı takımı Techland’ı oyuna birtakım kodlar ekleyerek ATI’nin bundan güç alıp 8 serisi kartlarının başarımını düşürmekle bile suçlamış. Techland bu suçlamaya geçen hafta yaptığı bir basın açıklamasında karşılaştırma programının detaylarını açıklayıp Nvidia’nın oyun geliştiricilerini haksızca suçlayaraktan tekel olmaya çalıştığını iddia ederek cevap verdi.

Bir cevap yazın