DirectX 10’u Anlamak: Bölüm 1

Bir süre önce Tom’s Hardware Guide baş merkezimiz, sıkı oyuncular tarafından merakla beklenen Crysis’in oyun gösterimlerini en ince ayrıntısına kadar irdelemiş ve bu oyunun Windows XP üzerinde DirectX 9 altında çalışması ile Windows Vista üzerinde DirectX 10 ayarlarıyla çalışmasının bir karşılaştırmasını (oyun gösteriminden gerçek görüntüleri video olarak kaydederek), yayınladığı video ile görsel olarak gözler önüne sermişti (THG’nin Crysis hakkındaki videosunu izlemek için tıklayın). Bu video görüntüleri E3 2006 ve CES 2007 fuarlarındaki gerçek oyun gösterimlerinden elde edilmiş ve açıkçası iki sürümün de grafik detaylarının bizi şaşırttığını söyleyebiliriz. Öyle ki hangi sürümün daha kaliteli grafiklere sahip olduğunu (videoları kaydederken ve sonradan bu videoları izlerken bile) söylemek oldukça güç.

Bu durumdan hem iyi hem de kötü sonuçlar çıkarmak mümkün elbette. İlk önce olumlu sonuçtan bahsedelim: Crytek o kadar güzel grafiklere sahip bir oyun yaratmış ki bir önceki nesil yazılımlarla bu güzelliğinden fazla bir şey kaybetmiyor. Dolayısıyla Windows XP ve DirectX 9 destekli kaliteli bir ekran kartı kullanan oyun meraklıları Windows Vista ve DirectX 10 destekli bir ekran kartına tonlarca para sayıp terfi etmek zorunda kalmayacaklar. Şimdi de kötü sonuçla yüzleşelim: Hakkında sürekli bahsedilen, geleceğin kaçınılmaz bir standardı olacağı iddia edilen DX10 bu mu yani?

DX10 oyun gösterimlerinden biri olan Lost Planet: Extreme Condition'un slayt gösterisi için tıklayınız (32 resim)

DX10 oyun gösterimlerinden biri olan Lost Planet: Extreme Condition’un slayt gösterisi için tıklayınız (32 resim)

DX10 teknolojisinin oyuncuların da umutla beklediği gibi gerçek anlamda bir sanal gerçekliği ve eski nesil API teknolojilerine göre açık bir farkı olup olmadığını anlayabilmek amacıyla geçen haftalarda yayınlanan iki yeni PC oyun gösteriminin başında oldukça fazla zaman harcadık – Capcom’un Lost Planet: Extreme Condition gösterimi ve Call of Juarez. Buna cevabımız kısaca “evet” olacaktır fakat geliştirmeler oldukça küçük düzeyde ve DX9 ile DX10 arasındaki farkları tüm detaylarıyla belirtebilmek için oldukça keskin bir göze sahip olmak gerekiyor. Tom’s Hardware laboratuarındaki Dell XPS 720 H2C masaüstü bilgisayarı ve Xbox 360 üzerinde yapılan deneylerde, Lost Planet her iki platformda da diğer oyunlara nazaran daha gerçekçi fizik etkilerine ve daha hoş grafiklere sahip olduğunu bizlere gösterdi.

THG Amerika laboratuarındaki DELL XPS 720’nin hangi donanımlara sahip olduğunu merak edebilirsiniz: Windows Vista Ultimate üzerinde çalışan dört çekirdekli Intel Core 2 Extreme (2.93 GHz) işlemcisi, SLI yapılandırmasıyla iki adet Nvidia GeForce 8800 Ultra kartı ve ayrıca bir Ageia PhysX kartı (fakat ne yazık ki Lost Planet ve Call of Juarez’in ikisi de fizik kartı desteği sunmuyor). Bu bilgisayar sistemi hakkında daha fazla bilgi için, bu sistemin Gear Digest’deki incelemesine göz atabilirsiniz (İngilizce). Monitör olarak ise tam 22 inçlik Samsung SyncMaster 226BW’yi kullandık.

Şimdi yapılan deneyler hakkında konuşacak olursak: Capcom, Lost Planet oyun gösteriminin içine başarım testi seçeneği ekleyerek oldukça nazik bir davranış sergilemiş. Gösterimin, görüntü kalitesi ayarları herkesin detayları istediği biçimde çekip çevirebilmesi amacıyla oldukça kolay değiştirilebiliyor ancak deney ilk önce oyunun varsayılan kalite ayarlarıyla yaptık: HDR ve gölgelendirme (shadow) kalitesi orta seviyede (medium), gölgelendirme çözünürlüğü varsayılan (default) ayarda, çoklu GPU kapalı ve ekran çözünürlüğü ise 1280×720’de. Üstelik deneye başlamadan önce sistemin SLI yapılandırmasını devre dışı bıraktık. Elbette bunun birkaç nedeni vardı: Birincisi Dell’in Nvidia kontrol panelinin varsayılan ayarda SLI yapılandırması kapalı görünüyordu ve ikincisi SLI’yı etkinleştirmenin Nvidia’nın DX10 için hazırladığı SLI sürücüsünü indirmeden hiçbir anlamı olmayacaktı.

Başarım deneylerinin ilk ayağı, varsayılan ayarlarla gerçekleştirildiğini göz önünde bulundurursanız heyecan vermekten oldukça uzaktı. Lost Planet’in başarım testi iki bölüme ayrılıyor: Etrafta milyonlarca kar tanesinin uçuştuğu ve düşman canavarların dolaştığı bir açık alan bölümü ile içinde bir grup uçan yaratığın gezdiği bir mağara bölümü. Varsayılan 1280×720 çözünürlüğü ile karlı bölümde 73 kare/s ve mağarada geçen bölümde ise 84 kare/s gibi kare hızları elde edildi. Ekran çözünürlüğünü 1600×1000’e çıkarıldığı zaman ise kare hızları oldukça düştü: karda 49 kare/s ve mağarada 66 kare/s. (Dikkat: Her ayarda da başarım deneyleri birkaç kez tekrarlandı ve her seferinde kare hızları arasında ufak farklılıklar oluşuyordu). Deneyin ilk ayağında elde edilen sonuçlar kulağa pek kötü gelmese de SLI bile etkin hale getirilmeden 100 kare/s’yi görebileceğimi umut ediyordum.

Bir cevap yazın