DirectX 10 Savaşları Yenilendi: ATI, Nvidia’ya Karşı

DirectX 10 Savaşları Yenilendi: ATI, Nvidia'ya Karşı

Şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı. DirectX 10 destekli ilk tam sürüm oyunlar birer birer piyasaya sürüldü bile. O halde artık ATI ve Nvidia daha gerçekçi davranmalı ve şu soruya gönül rahatlığıyla cevap verebilmeli: Hangi ekran kartı Vista üzerinde en yüksek başarımı sunuyor?

XP işletim sistemi üzerinde çalışan DirectX 9 oyunlarda Geforce 8 serisi kartların, Radeon 2 ailesinden hep bir adım daha önde olduğuna şahit olmuştuk. Yaşadığımız şu günlerde Nvidia, Geforce 8800 Ultra ve GTX ekran kartlarıyla tartışmasız lider konumunda ve bu durum son altı aydır da değişim göstermiş değil. ATI’nin kendisi bile Radeon 2900 XT’yi, 8800 GTS’e rakip olarak gösteriyor. Kanadalı şirket bu yongayı duyurduğunda, grafik işlemcisinin DX10 tasarımının daha kaliteli olduğunu ve doğal olarak DX10 oyunlarda daha hızlı çalışacağını iddia etmişti. Nitekim ATI kartlar çok yavaşmış gibi görünüyorlardı çünkü Windows XP işletim sistemi üzerinde yapılan kısıtlı deneylerde geçmişteki başarılara alışmış olan hayranlarını hayal kırıklığına uğratıyorlardı.

ATI’nin kara gün dostları ise tüm bunlara kulak tıkayıp büyük bir umutla gerçek DX 10 oyunlarını ve daha hızlı çalışan Windows XP sürücülerini beklediler. O sıralarda biz de tam sürüm DX10 oyunlar ortaya çıkmaya başlamasına rağmen DirectX 9 ve DirectX 10 destekli grafik işlemcileri arasındaki farkın fazla büyüyemeyeceği öngörüsünde bulunuyorduk. Aynı zaman dilimi içerisinde internet topluluklarında (forum) yazılıp çizilenler sayısız kurgularla (speculation) doluydu. Yalnız genel görüş şuydu ki, ATI’nin yeni nesil kartları tam potansiyellerini gösteremiyordu ve bu potansiyelin bir şekilde ortaya çıkarılması gerekiyordu. ATI’nin bunu yapması için ise sadece biraz daha zamana ihtiyacı vardı – Öte yandan Nvidia da sürücülerini iyileştirmek için altı aylık bir boşluğa sahip olmuştu. Ne var ki, zaman geçtikçe ATI’nin yeni sürücüler yayınlayarak amiral gemisi 2900 XT’nin gazına basmaya başladığını hep beraber gördük.

Evet, zaman giderek daralıyor. Artık ATI’nin, Catalyst sürücü yazılımını iyileştirmek ve gerekli uyarlamaları yapmak için taraftarlarından istediği süre bitmek üzere (sürücü sürümü 7.3’dan 7.9’a ulaştı bile -Yazı hazırlanırken 7.10 çıktı). Üstelik iki rakip firmaya göre uyarlanan oyun gösterimleri (ATI için Call of Juarez, Nvidia için Lost Planet) de tarihteki karanlık sayfalarda yerlerini aldılar. Çünkü Bioshock, Lost Planet ve World in Conflict gibi tam sürüm oyunlar satışa sunuldular ve gerçek karşılaştırma deneyleri asıl şimdi başlıyor. Bu arada Company of Heroes 1.70 yamasıyla DirectX 10 desteği kazanarak karşılaştırma deneyi listemize güzel bir ek oluşturdu. Eğer rakip grafik yongası üreticilerinden birisi sürücülerini bu oyunlara göre uyarlamadıysa, bu onun kendi sorunu. Sonuçta yarışmanın başlama düdüğü tam sürüm DX10 oyunlarla beraber çalındı ve beta, gösterim (demo) denemeleri ile yapılan ısınma turları geride kaldı.

Aldığımız sonuçlardan bazıları hakikaten baya ilginçti. Bu yazımızı okuduğunuzda şu sorulara artık yanıt bulabileceksiniz:

  • Geforce 8800 Ultra’yı satın almak hangi oyunlar için farz?
  • Radeon HD 2900 XT, Geforce 8800 GTS’den daha mı hızlı?
  • Elimizdeki en güncel kartlar, gelmekte olan yeni oyun dalgası için yeterince güçlüler mi?
  • En güncel grafik sürücüleri ne kadar kararlı ve uyumluluk problemleri var mı?

Tüm deneyleri Windows Vista ve DirectX 10 ile gerçekleştirdiğimizden sonuçları Windows XP/DirectX 9 ile karşılaştırma şansınız bulunmuyor.

3 Yorum

Bir cevap yazın