Direct3D 10 Hakkında Her Şey

Direct3D 10 Hakkında Her Şey

Eğlenceli bir şey yaparken zaman akıp gider. DirectX 9 ile bu olguyu bir miktar yaşamıştık. DirectX 9 program geliştirme arayüzü (API) ile yapılan oyunları Aralık 2002’den beri oynuyoruz (neredeyse dört yıl oldu). Grafik başlığı altında yapılan konuşmalarda genellikle “DirectX” terimi kullanılıyor fakat DirectX aslında oyunların farklı özellikleri için çıkarılmış bir grup API’dir ve grafik bunlardan sadece birisidir. Half Life 2, F.E.A.R., Battlefield 2 ve Oblivion gibi pek çok ileri seviye oyun en son çıkarılan 9.0c sürümünü kullanır.

DirectX içinde üç çekirdek alan bulunur: giriş aygıtları, ses ve video. Aşağıdaki tabloda şu anki sürümde bulunan API’lerin bir listesini görebilirsiniz.

” border=”0″ cellpadding=”3″ cellspacing=”1″>

Giriş Aygıtları (Input Devices) DirectInput Bu API, klavyeler, fareler, oyun çubukları, oyun pedleri ve güç tepkili (force feedback) aygıtlar için kullanılır. Windows XP SP1 ve sonraki sürümleri için bu API’nin içine Xbox360 denetleyicisi desteği de eklenmiştir. Ses DirectSound Bu düşük seviye API uygulama ile ses kartı arasındaki arayüz için kullanılır. Donanımsal önbellekler, ses yükseklik seviyesi gibi sesle ilgili özellikler bu API kullanılarak değiştirilebilir. DirectMusic Bu daha yüksek seviyeli bir API’dir ve birden fazla sesi karıştırabilir. MIDI çalma, birden fazla sesin yüksekliği ve çeşitli çalışma zamanı (runtime) özellikleri bu bileşen tarafından denetlenebilir. Video Direct3D Ekrana resimlerin çıkarılmasından bu API sorumludur. Donanımsal hızlandırıcılar (grafik kartları) tarafından 3B nesnelerin özelliklerinin değiştirilebilmesine bu düşük seviye arayüz izin verir. DirectDraw Eskiden önemli olan bu başlık yeni sürümlerde 2B işlevlerinin Direct3D içine konulmasıyla eski önemini kaybetmiştir.

Bu yazının geri kalanında herkesin en çok merak ettiği bileşenden bahsedeceğiz: Direct3D. DirectX 10 ile bu başlık altında pek çok değişiklik yapılacak. Direct3D 10 şu andaki grafiksel sorunları çözmeye yönelik yeni özellikler ve yeni yaratımlama teknikleri için çeşitli araçlar sunuyor. Ayrıca 3B işhattını da daha basit hale getiriyor böylece daha iyi oyunların geliştiriciler tarafından üretilebilmesinin önü açılıyor.

Bir cevap yazın