Dil Paketleri Bazı Windows 7’lerde Lisans Sorunu Yaratıyor

Microsoft Windows 7 Home ve Professional sürümlerinde arayüz dil paketleri “Orijinal değil” uyarısına yol açıyor.

Windows 7 LogoMicrosoft, Windows 7 kullanıcılarına yönelik bir uyarı yayınlayarak Kullanıcı Arayüzü Dil Paketleri’nin (Multilingual User Interface, MUI) yalnızca Windows 7 Ultimate ve Windows 7 Enterprise sürümlerine ait olduklarını, Microsoft İndirme Merkezi’nden indirilerek Home ve Professional sürümlere “zorla” yüklenmeleleri halinde Windows lisanslı olsa bile “Windows Kopyanız Orijinal Değil” uyarısına yol açarak kullanım sorunları yaratacağını belirtti.

Microsoft sözcüsü “Arayüz Dil Paketleri (MUI) yalnızca Windows 7 Ultimate ve Windows 7 Enterprise sürümleri içindir. Eğer bu dil paketlerini diğer Windows 7 sürümümlerine kurmaya kalkarsanız lisans denetleme teknolojisi sistemdeki değişikliği farkederek ürün orijinal değil uyarısı verecektir.” diyor.

Diğer bir deyişle, uygunsuz dil paketlerinin kurulumuyla lisans fiyatını ödediğiniz orijinal Windows’unuzu kendi elinizle bir korsan kopyaya dönüştürmüş oluyorsunuz. Microsoft sorunu çözmek için dil paketlerinizi kaldırmanızı, olmuyorsa Windows’u baştan kurmanızı öneriyor. Dil paketlerini kaldırmak derken bunu normal program ekle/kaldır arayüzünden değil, dil paketlerini “zorla” kurduğunuz yardımcı programdan yapmanız gerekiyor ki, bu tür korsan programlarda bu özelliğin olup olmadığı, olsa da ne kadar sağlıklı çalışacağı da belirsiz.

Sonuç olarak Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium ve Windows 7 Professional kullanıcılarına Dil Paketleri’nden (MUI) uzak durmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

2 Yorum

Bir cevap yazın