Dijital PC Oyun Pazarı Mağaza Satışlarını Geçmek Üzere

Gabe Newell zamanında sağlam yere kazık atmış 🙂

Steam ve benzeri dijital satış platformlarının PC oyun satışlarında ciddi bir paya sahip olduğunu biliyorduk, bilmediğimiz şey ise, bu pazarın ne kadar büyük olduğu. Aslında dijital satış platformlarının PC oyun pazarında ne kadar bir pay aldığına dair hala kesin rakamlara sahip değiliz ama kesin olarak bildiğimiz bir şey var, çok kısa bir içinde dijital PC oyun satışları mağaza satışlarını geçecek, hatta yakın bir gelecekte PC oyun satışları tamamen dijital platformlara bile kayabilir (aslında bu tür oyunların birçok örneğini gördük bile).

Bugün NPD Group’tan gelen bir veri de bu tahminimizi doğruluyor. NPD’e göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde PC oyun satışlarının %48’i dijital satış platformlarından.

Aslında bu rakam bir gerçeği daha gösteriyor; PC oyun pazarı küçülmüyor aksine büyüyor çünkü NPD’nin daha önce açıkladığı PC oyun satışları sadece mağaza satışlarını ölçüyordu ve o rakamlar PC oyun pazarının üç aşağı beş yukarı aynı yerde seyrettiğini gösteriyordu. Ama dijital oyun satışlarını bu listeye eklersek PC oyun pazarı büyüyor diyebiliriz. Yine de konsol ile karşılaştırıldığında PC oyun pazarı hala çok küçük.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Burada ufak bi yanlis anlama var.Konsol pazari dendigi zaman sadece X-box veya Playstation yada wii degil bunlara ilave olarak kucuk el konsollari da kastediliyor.Aslinda tek tek platform bazinda bakarsak PC en az Playstation yada X box kadar buyuk bi pazar(hatta dahada buyuk)

  2. aslan yilmaz

    Steam in en sevdiğim özelliği bir oyun aldınmı istediğin zaman istediğin yerde tekrar indirip oyunu oynayabiliyorsun DVD kaybolmuş kırılmış hiç önemli değil ya da dosyaları kaydetmedim… Gerçi indirirken bekliyorsun bayağa ama bi gece açık kalsın yeter zaten son hızda iniyor

Bir cevap yazın