Dijital kirlilik nedir ve nasıl kontrol edilir?

Sponsor İçerik

Günümüzde herkes, bilgisayar, laptop veya cep telefonu olsun en az bir dijital cihaza sahip. Gün geçtikçe, iş, eğlence veya eş-dostla iletişim halinde olma ihtiyacından bu cihazlara bağımlılığımız artıyor. Finansal bilgilerimizden kişisel bilgilere, fotoğraflarımızdan önemli dokümanlara kadar birçok özel verimizi bu cihazlarda saklıyoruz.

Tüm bunlar çekici görünse de dijital ortam kendi içinde olumsuz özelliklere de sahiptir. Bu ortamın yaygınlık ve güvenilirliği, yasal kullanıcılar kadar siber suçlulara da cazip geliyor. Siber suçlular, iletişim olanakları, yüksek bant genişliğine sahip bağlantı ve genel kullanım hatalarından yararlanarak sahtekarlık yapmaya devam ediyor.

Siber suçlular, yasadışı yöntemlerle kısa yoldan köşeyi dönüp haksız yoldan para kazanabileceği bilgi ve kaynaklara erişmeyi hedefliyor. Günümüzde gizli verilerin dijital formatta saklanması, web tabanlı alışveriş ve bankacılık hizmetleri giderek artıyor. Bu hizmetler geliştikçe kötü niyetli saldırıların cazip hedefi haline gelip, siber tehditlerin gün geçtikçe büyümesine neden oluyor.

O zaman şunu sormalıyız siz hiç….

  • Sisteminize saldıran bir virüs nedeniyle fotoğraflarınızı, belgelerinizi, müziğinizi veya verilerinizi kaybettiniz mi?
  • İnternetin kuytu köşesinde bir hediye bulup verdiğiniz kredi kartı bilgilerinin çalınmış olabileceği ihtimalini düşünerek hediyeyi almaktan vazgeçtiniz mi?
  • Sosyal ağ hesabınızı birileri hacklediği ve iletişim listenize sizin adınıza “hoş” ifadelerde bulunduğu için çok kişiye özür göndermek zorunda kaldınız mı?
  • Bir bankadan gelen, mevduatınızın dondurulmaması için hesap ayrıntınızı güncellemeniz gerektiğini bildiren e-postanın doğruluğundan şüphe ettiniz mi?
  • Çocuklarınızın engellemeye çalıştığınız saldırı ve sahtekarlıkların kurbanı olduğu için üzüldünüz mü?
  • Zararlı yazılımdan etkilenmiş bilgisayarınızı onarmak için para ve zaman harcadınız mı?

HackerYukarıda belirtilenlerin tümü İnternette karşılaşılabilecek siber tehditlere örnek teşkil ediyor. Siber tehditler, “dijital kirlilik” olarak da bilindiği gibi, bu kirlilik, dijital ortamın her alanına girerek değer verdiğiniz tüm elektronik verileriniz tehdit edebiliyor.

Dijital kirlilik, çok farklı şekillerde de karşımıza çıkabiliyor. Örneğin, casus yazılım gizli verilerinizi çalıyor. Çalınan veriler de online hesap şifrenizi kırmak, hesabınıza yasadışı yollarla ulaşmak, finansal dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve şantaj amacıyla kullanılıyor. Trojan, solucan ve virüsler gibi kötü amaçlı programlar, değerli dosyaların tümünü silip veya bozabilir. Önemli bilgileri gasp yoluyla ele geçirmek için etkilenmiş bilgisayara diğer kötü amaçlı programlar yüklenebiliyor.

Bazı trojenler, Hizmeti Engelleme (DoS) saldırılarını gerçekleştirmek ve spam iletileri göndermek amacıyla bilgisayarınızdaki kaynaklarını da açığa çıkarabiliyor.  Sistem kaynakları ve İnternet bant genişliğinizi rahatlıkla kullanabiliyorlar. Bu da, emniyet görevlileri kapınızı çalıncaya veya İnternet servis sağlayıcınız bağlantınızı durduruncaya kadar gizli kalabiliyor.

Ağ ve eposta solucanları, kablolu /kablosuz iletişim kanalları vasıtasıyla çoğalıp, veri yollarına yığılarak meşgul edebiliyor. Spam, gelen kutunuzu doldurabilir ve yasal e-postaları alıp, bunlarla çalışma sürenizi yavaşlatabilir. Genellikle, spam, yasa dışı hizmetlerin veya çalıntı ürünlerin reklamı yapılıyor. Farklı türlerde aşırı uçlardaki propagandaları yayma amacıyla kullanılıyor.  Masum kullanıcı kötü niyetli web sitelerini ziyaret edince, buradaki zararlı kodlar bilgisayarına bulaşıyor. Bu gelişmeler de istenmeyen iletiler (spam) nedeniyle önemli e-postalarınızı görmenizi engellediği gibi silmenize de neden olabiliyor.

Kimlik hırsızlığı yapan (phissing) web siteleri ise web sitelerini taklit ederek, dikkatsiz kullanıcının sahte web formlarına gizli veri girmesine neden oluyor. Siber suçlular çalınan bu verileri online bankacılık suçu işlemek veya kurbanın hesabını kontrol etmek için kullanıyorlar.

Amatör ve profesyonel hackerler, benzer şekilde gizli verileri çalmak, hackleme yeteneklerini arkadaşlarına göstermek veya sadece kurbana acı çektirmek gibi nedenlerden dolayı karşı saldırılar düzenleyebiliyor.

Diğer kirlilik türlerinde olduğu gibi, dijital kirlilik de erken tespit ve kontrol gerektiriyor. Bilgisayar kullanıcıları da, yeterli seviyedeki güvenliklerinden emin olabilmek için, her türlü siber tehdide karşı koruma sağlayan kapsamlı çözümlere ihtiyaç duyuyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın