Dijital Fotoğraf Makineleri: Yeni Küçük Megapiksel Canavarları, Bölüm II

giriş

Dijital fotoğraf makineleri söz konusu olduğunda Japonlar dayanılmaz bir konseptle karşımıza çıkıyorlar. Şöyle bir bakınca boyutu bu kadar küçük olan makinaların bu kadar kaliteli bir görüntü vermelerine insanın inanası gelmiyor. Ancak yapabiliyorlar, ve U10’lar, PowerShot’lar ve diğerleri dijital fotoğraf makinelerinde yılların rüyalarını gerçek hale getirmeyi başarıyorlar. Japonya’da bu ufacık makinalar (Casio Exilim 100 gramdan daha hafif, kalınlığı ise 1 santimden az) aylardır en çok satan ürünler listesinde üst sıralarda dolaşıyorlar. İşte şimdi alışveriş zamanı – yılbaşı geldi! Evet, kızınıza istediği Barbie bebeği, oğlunuza Super Mario’sunu aldınız, ve cebinizde biraz daha para mı kaldı? Tama o zaman, bu parayı kendinize harcayın. 1 – 3 Megapiksel arası, zoom’lu veya zoom’suz, 200 – 499 dolar arası bir ürün seçebilirsiniz. İşte size bu aralar alabileceğiniz en iyi dijital fotoğraf makineleri.

  • Sony DSC-U10. Japonya’da U20 halihazırda satılıyor. Avrupa ve Amerika ise bu fotoğraf makinasının 1 Megapiksellik sürümü olan U10 ile yetinmek zorundalar. Partilerde ve gece klüplerinde yapılan saha testleri U10’un mutlaka alınması gereken bir dijital fotoğraf makinesi olduğunu gösteriyor. En önemlisi, görünüşü o kadar hoş ki, insan ilk görüşte vuruluyor.
  • Casio Exilim EX-M2. Kredi kartı büyüklüğündeki bu makina hem görünüşü hem de özellikleri açısından çok güzel. Arka tarafında diyagonal olarak 4 cm’lik bir LCD ekranı bulunuyor, fotoğrafları kaydetmek için 20 MB belleği var, SD kartları destekliyor ve MP3 çalabiliyor. Daha ne olsun?
  • Canon PowerShot S230 (Avrupa’da Ixus V3). Beklediğimiz gibi, S230 (Ixus V3) modeli S200 (Ixus V2) modelinin bıraktığı yerden devam ediyor, sadece çözünürlük 3 Megapiksele kadar çıkıyor. Canon işlemciyi de değiştirmiş, yeni işlemcinin otomatik odaklanması daha iyi ve seri çekim modunda daha hızlı.
  • Minolta Dimage Xi. Minolta’nın da yeni bir versiyonu var, sadece sensörü değiştirmişler ve 1600×1200 yerine 2048×1536 piksel kullanıyorlar.
  • Toshiba PDR-T30. T30 modeli T20 modelinin devamı. Sony U10’dan birazcık daha büyük, 3x zoom lensi buluyor ve 3 Megapiksellik bir makina.

Şimdi sanırım sensörler konusuna bir değinmek gerekli. Eğer profesyonel çekimler yapmayacaksanız, eğer fotoğraflarınızı 20×30 cm’den daha büyük boyutlarda bastırmayacaksanız, süper Megapiksellik fotoğraf makinalarına ihtiyacınız yok. U10 ve EX-M2 modelleri 10×15 boyutundaki fotoğraflar için kullanışlılar, a4 veya 20×30’luk resimler için ise 3 Megapiksel yeterli. Eğer iyi bir yazıcınız veya bir fotoğraf stüdyonuz yoksa, standart bir fotoğraf makinesi ile arasındaki farkı anlamayacaksınız.

Sezarın hakkını Sezar’a vermek gerekli. Testlerimizde temel olarak bu alanda bir referans olarak kabul edilen dpreview.com sitesine benzer bir prosedür kullandık. Ayrıca kendi metodumuzu vinyet efektini (fotoğrafın kenarlarına doğru renklerde solma veya netlik bozulması sorunu), bozulmayı, iç ve dış mekanlardaki beyaz dengesi ölçecek şekilde rafine ettik. Elbette en iyi seçim çekilen resimlere bakarak yapılacak. Peki hangi makinayı seçmelisiniz? İşte karar anı!

Bir cevap yazın