Dijital Fotoğraf Makinaları: 2 Megapiksellik Yeni Canavarlar

Dijital Fotoğraf Makinaları: 2 Megapiksellik Yeni Canavarlar

2001 yılında dünya dijital fotoğraf makinaları pazarının büyüklüğü, ciro olarak klasik fotoğraf makinalarını geçmişti. Satış adedi olarak klasik makinalar %81 payla hala bir avantaja sahip, ancak ürteiciler 2003’ten itibaren artık dijital fotoğraf makinalarının pazara hakim olacağına eminler. Yani gelecek yıl Dijital Cihazların Yılı olacak.

Üç Tür Fotoğraf İçin Üç Kategori

Çoğu kişi bugün piyasada olan ürünlerden memnun görünüyor. Ürünler geniş bir yelpazeye dağılıyor; her birini de üç ana başlık altında gruplamak mümkün.

Dijital Fotoğraf Makinaları: 2 Megapiksellik Yeni Canavarlar

5 megapiksel modeller en üst grupta. Son derece pahalılar ancak özellik ve işlevler açısından zenginler ve genelde yarı-profesyoneller tarafından kullanılıyorlar. Dış görünüşleri çok çekici, gerekli tüm fonksiyonları içeriyorlar ve otomatik oldukları kadar manuel olarak da kullanılabiliyorlar. Ayrıca güçlü optik zoom becerilerine, refleks tipi vizörlere (Ç.N.: Burada SLR – Single Lens Reflex tipi, görüntüyü objektiften vizöre yansıtan sistemler kastediliyor) ve daha pek çok şeye sahipler. Klasik fotoğraf makinalarındaki enstantane (shutter speed) ve diyafram (aperture) aralıkları bu modellerde de bulunur. Bu yıl bu sınıftan bazı dijital fotoğraf makinalarını burada test etmiştik.

Dijital Fotoğraf Makinaları: 2 Megapiksellik Yeni Canavarlar

Giriş seviyesi modellerde yeni bir kategori var: Piyasa liderleri yavaş yavaş 1.3 megapilksellik modelleri terkedip 2 megapiksellik modellere geçiyorlar. Ayrıca web kameraları dünyasından yeni modeller dijital fotoğraf makinası dünyasını da istila etmeye hazırlanıyor. Philips, Creative, Logitech ve Consort firmaları, yavaş yavaş kumlu ve güvenilmez görüntüler veren CMOS sensörlerinin yerine, örneğin Fuji’nin mükemmel FinePix 1400’ünde olduğu gibi çok daha iyi olan CCD’leri kullanıyorlar. Tabii optik sistemleri belli başlı dijital fotoğraf makinası üreticilerin sistemleri ile henüz yarışamaz ancak kalite söz konusu olmadığı sürece bu web kameralarından 10 x 15 cm’lik fotoğraf görüntüleri alınabiliyor. Bu yeni dijital kameralar 175$ civarında fiyatlara satılıyor ve yeni kullanıcıları, çocukları, tatile çıkan aileleri düşük fiyata webcam/fotoğraf makinası arayan herkesi hedefliyor.

Dijital Fotoğraf Makinaları: 2 Megapiksellik Yeni Canavarlar

150-800$ arasındaki orta fiyat segmentinde ise belirli bir yoğunlaşma var. Burada çirkin şekilliler, çekici görünüme sahip olanlar, sağlam görünüşlüler, iri makinalar, kısacası her zevke uygun bir şeyler var. Bunların arasından belirli bir türün – “seksi” olarak algılananların – öne çıkması mantıklı. Aynı fiyata cebinize sığacak boyutta, en iyi modellerdeki özellikleri sunabilen bir model varken neden kaba, ağır bir model seçelim ki?

Bu karşılaştırma için seçilen dijital fotoğraf makinalarının bazı ortak noktaları var. Kaplamaları metal, çok küçükler, 200 gr’dan hafifler ve 2 megapiksel sensöre sahipler. Bu makinaların, iyi bir yazıcıya sahipseniz, sadece 10×15 cm formatında değil, pekala A4 formatında da yazdırılabilecek resimler çekebildiklerini gördük. İşte günün menüsü:

  • Kuzey Amerika’daki adıyla Powershot S200 veya Avrupa’daki adıyla Canon Ixus V² 349$ veya 579 Euro fiyatla satılıyor (yurtdışı fiyatı). Bu kategorideki en iyi bilinen model çünkü daha önce çok başarılı olmuş başka bir modelin türevi. Özellikleri arasında 2x optik zoom, geniş bir enstantane aralığı ve matris (veya noktasal ışık ölçümü) bulunuyor.
  • Fuji FinePix 50i‘nin fiyatı 599$ (899 Euro) ve bir MP3 çalıcı barındırıyor. Standart 64 MB bellek ve bir dosya aktarım ve şarj adaptörü (sync base) ile geliyor. Üçüncü avantajı, rakipleri en fazla 1600×1200 çözünürlük sunarken, Fuji’nin 2400 x 1800 piksel çözünürlük sunabilmesi.
  • Kodak LS420 299$ (399 Euro) fiyatıyla 2 megapiksellik modellerin en ucuzu.
  • Minolta Dimâge X, 399$ (499 Euro) fiyatlı, mega ince ama yine de 3x optik zoom’u olan bir model. Bu kategoride dijital resimleri TIFF formatında saklayabilen tek makina.

Bir cevap yazın