Diğer nForce2’ler: Abit, Biostar ve MSI’ın Yeni Anakartları

Intro

NVIDIA, üç ay önce nForce2 yongasetiyle Athlon yongasetleri arasındaki performans yarışında zirveye oturdu. Bugün SiS ve VIA her ne kadar canla başla çalışsalar da, bu yarışta Amerikalı yonga üreticisinin güçlü yongasetine karşı koyamıyorlar.

nForce2’nin müthiş çıkışına şimdi üç üretici daha ortak oldu: Abit, Biostar ve MSI. Aslında, nForce2’nin başarısının arkasında iki temel neden var: İlki, dual-channel SDRAM ara birimi, ikincisi de sahip olduğu özelliklerin fazlalığı.

nForce2, son kullanıcıya yönelik olarak çift kanal DDR desteği veren ilk yongaseti. Bu yongasetinde DDR333 ile DDR400 arasında seçim yapılabilmesine rağmen, sonuncusunun performansa genellikle herhangi bir etkisinin olmadığını söylemek gerek. nForce2’nin uygulamaya yönelik özellikleri arasında iki ağ kontrolcüsü desteği, FireWire/USB 2.0 ve Dolby Digital ses desteği geliyor.

nForce2 ayrıca gelecek nesil AMD işlemcisine de tam destek veriyor. Barton kod adına sahip olan bu işlemci, 512KB’a çıkarılmış bir L2 önbellek ve 166MHz’lik bir FSB ile geliyor.

Bu yazıda, iki ay önce test ettiğimiz Asus A7N8X, Leadtek WinFast K7NCR18D ve Chaintech 7NJS ile üç yeni katılımcı olan Abit NF7-S, Biostar M7NCG ve MSI K7N2-L anakartların bir karşılaştırmasını yapıyoruz.

İlk nForce2 testini burada bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın