DICE’tan Medal of Honor Taliban İkilemine Yanıt

En nihayetinde bir oyun bu…

Yeni Medal of Honor’ın bizleri ABD’nin 11 Eylül’den sonra Afganistan’ı işgaline götüreceğini duymayan, bilmeyen kalmadı artık. Oyunun Danger Close (EA Los Angeles’tan bir takım) tarafından geliştirilen tek kişilik senaryosu bizleri Modern Warfare serisi gibi epik bir hikaye anlatımına (?) davet ederken, DICE tarafından geliştirilen çoklu oyuncu modlarınınsa Afganistan’ın işgali sırasında kanlı çatışmaların yaşandığı Helmand Vadisi ve başken Kabil gibi mekanlarda Bad Company 2 ve Modern Warfare karışımı bir oynanışla heyecanlı savaşlar içermesi bekleniyor (buyrun beta izlenimleri).

Sorun ise bu noktada başlıyor arkadaşlar. Çünkü oyunun çoklu oyuncu modlarında kahraman (?) Amerikan askerinin karşısında Taliban’ın direnişçileri var. Destructoid isimli oyun sitesini takip ediyorsanız (ki Jim Sterling dışında pek de bir halta yaramaz), geçtiğimiz günlerde  Hamza isimli Afganistan asıllı bir hamburger çocuğunun yazısıyla başlayan ve daha birçok siteye yayılan “Taliban olarak oynamak istemiyoruz” serzenişlerinden de haberiniz vardır.

Olay neden kaynaklanıyor peki? Başta Afganistan asıllı olduğunu iddia eden bu arkadaşın ve diğerlerinin yakın tarihten bihaber olmasından elbette.

Zira El Kaide ve Taliban güçleri, Sovyet Rusya’nın olası bir Afganistan işgaline karşı ABD tarafından yaratılıp beslenmiş ve Soğuk Savaş bitip “komunizm” tehdidi sona erince de kendi haline terk edilmişti. ABD, eline hayal edemeyeceği güçler geçen Taliban’ın bunu sonuna kadar kullanıp bölgenin tamamında uzun sürecek bir istikrarsızlığa yol açacağını biliyordu elbette. Fakir Afgan halkını, Taliban’ın eline bıraktı; bölgeyi kaderine terk etti. İşgal edip tüm kontrolü ele geçirmek için şartlar uygun olana kadar pek tabii…

Medal of Honor Beta 15

Dürüst olmam gerekirse, El Kaide olup Amerikan askeri vurmaktan dolayı rahatsız olmam kesinlikle; hatta bundan keyif bile alabilirim. En nihayetinde bu bir oyun... 🙂

ABD’nin neredeyse 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyaya neler yaptığını bilmiyormuş gibi (ki gerçekten bilmiyorlar galiba) yapılan bunca eleştiriyi okuyunca, insanların nasıl bu kadar cahil olabildiklerine şaşırmaktan beter oluyor insan. Her şeyden önce bu bir oyun ve bugüne kadar bu tip oyunların çoklu oyuncu modlarında Nazi askeri bile olduk. Kaldı ki DICE’tan Patrick Liu’nun son zamanlarda yırtık dondan çıkar gibi türeyen bu eleştirilere yanıtı da benzer bir noktaya vurgu yapıyor gizliden de olsa…

“Bence bu gayet adil bir şey. Bu bazı duyguları kışkırtıyor olabilir; ancak bu neticede savaşla ilgili değil askerlerle ilgili bir oyun. Olayın doğasından ve olaya taraf olan kesimlerden kaçamayız. En nihayetinde bu bir oyun ve bu yüzden de fazla tahrik etmiyoruz.”

Bu resmi açıklamanın üstüne de konunun çok fazla uzamaması gerekiyor sanırım. Ancak cahillikle de her platformda savaşmaktan çekinmemek lazım. Destructoid’e konuyla ilgili attığım bilgilendirici yorumların silinmiş olması da kocaman bir mühendislik ürününün içinde yaşadığımıza olan inancımı kuvvetlendiriyor nedense.

42 Yorum

 1. CodeMachine

  Şahsen ha amerikan askeri olup talibanı vurmuşum, ha taliban olup amerikan askerini vurmuşum sorun değil. ikiside oradaki müslüman halka yaşadığı hayatı zehir eden iki taraf. mümkünse Türk askeri olup ikisinide vursak ama Türk oyun endüstrsinin bu duruma gelmesine daha zaman var sanırım….

 2. Oruç Dim

  Yahu allah allah… Counter-Strike’da terörist – anti terörist diyince sorun yok, ama isimleri El-Kaide – Amerika yapınca sorun var öyle mi? Yahu biz çokluoyuncu da Nazi olarak da oynadık, bilimum başka kötü niyetli örgüt olarak da, doğru değil mi? Çokluoyunculu oyunlarda siyasi kimlik diye bir şey yoktur, orada yazan taliban, Türk askeri ya da herneyse sadece bir isimdir. Onları yöneten sadece birbirlerini sanal ortamda vurarak eğlenmek isteyen oyuncular en nihayetinde, El-Kaide’yi El-Kaide’den adamlar yönetmiyor ki? Ha Türk askerini vurursak bir oyunda tabi garip olur ama inanılmaz yadırgamam. En nihayetinde orada Türk askeri-karşısına gelebilecek herhangi bir şey bir takımdır, A ve B takımından ibarettir. Gerçek anlamda Türk askeri ve atıyorum İsrail değildir bu, tamamen oyunun kurgusu gereği oyuncuların kontrol edebilmesi için farklı takımlar yaratılması durumudur. Destructoid’de şurada burada bazı arkadaşlar bunu anlayamamış, idrakta zorluk çekiyor olabilir, hatta ben bunu yazdıktan sonra “vay Türk askerine sen ne dersin” diyenler de olabilir. Bence öyle diyecek olanlar yorumu bir daha okusun.

  En nihayetinde orada bir oyun oynuyoruz ve o oyunda kimi, neyi, hangi  siyasi kimlikle öldürdüğümüz gerçek hayattaki düşüncelerimizi bir nebze değiştirmiyor, doğru değil mi? Bir el sonra karşıya geçerim, Türk askeri olarak İsrail askeri öldürürüm, nedir ki?

 3. manyaque

  Valla Uğur bey yorumunuz güzel ve bende aynı kanıdayım karşımda vurunca kafa yapacağım bir arkadaş olsunda gerisi sorun değil gibi gelmekle beraber. PKK TÜRKİYE yi içeren bi oyun olursa ne halt edeceğiz onuda düşünmeden edemedim. Neyse ben akşama milleti toplıyayımda biraz kafalarımıza sıkalım. 😀

 4. CodeMachine

  Oruç beyin görüşüne saygım sonsuz ancak oyun oynarken yaptığınız olaylar istemeden de olsa bilinç altınıza atılır, yani siz x ülkenin askeri olup y ülke askerini kovalaya kovalaya sizin bilinç altınıza y ülke askeri kovalanıp  kıstırıldığı yerde mıhlanması gerekn bir kişi olarak beyninize kodlanır. Ben bir oyunda devamlı amerikan askeri olup talibanı vurdukça amerikan askeri haklı taliban haksızmış gibi algılamaya başlarsınız istem dışı olarak.  Tabii bu 1-2 oyunla olacak bir durum değil ama film ve oyun sektörü yüzünden bilinç altımız bu tür olaylarla bombardumana tutulduğu için etki gösterir benim kanımca.

 5. darkhellious1

  sizin için önemli değil olabilir ama insanların aynı düşünmediğide bir gerçek.Milli duygulardan para kazandıkları ortadayken böyle düşünmek saçma.COD serisi, MOH serisi ve niceleride milli proragandadan dolayı savaşıyor, destekleniyor.Hiç mi aklınıza gelmiyor niye hep amerikan askeriyiz? neden alman veya çin değil.Çünkü olamazlar, satmaz.

 6. Oruç Dim

  Yanlış anladınız beni, ben sadece çokluyoyunculu oyunlardan bahsediyorum. Yani sonuçta bir A takımında, bir B takımında oynuyoruz, doğru değil mi? 7/24 El-Kaide ya da Amerika olarak oynamıyoruz, bir o takımdayız, bir bu takımda. Evet, Amerika’da bazı milliyetçi dangalaklar var Amerika’nın içinde bulunduğu takımdan başka birşeyde oynamayan, ama dediğim gibi o arkadaşlar oyunu gerçek hayat zanneden, oyun olduğunu anlayamayan dangalak sürüsü.

  darkhellious aslında güzel bir noktaya değinmiş. Ben de tek kişilik oyunlarda olayı sadece Amerikanların perspektifinden değil, diğer askerlerin perspektifinden oynamak istiyorum. Ama bu tamamen ayrı bir konu zira biz çokluoyuncu ile ilgili konuşuyoruz. Tek kişilik oyun konusunda darkhellious haklı, cidden Amerikalılarda böyle bir takıntı var, dolayısıyla satmak için bu şekilde tasarlamak zorundalar. Aslında bir noktada haklılar da, zira Türk yapımcılar Türkiye ile İsrail’in çarpıştığı bir oyun yapsalar, özellikle de pazarın büyük bir kısmını Türkiye olarak düşünüyorlarsa İsrail askerlerinin gözünden oynadığımız bir iki bölüm bile satışları gözle görünür oranda düşürür. Yani adamlar tamamen haksız diyemeyiz bu konuda ne kadar bu duruma kızsak da…

 7. stoic

  Ben taa en başından beri söylüyordum zaten. Politik yanını koyverin gitsin siz yaptığınız frag e bakın diye. CoD da BF da farklı usluplarla da olsa ABD propogandası yapıyor 2+2=4. Bu konuda tarafsız olan tek oyun yapımcısını unuttum ama Vietcong 2’ydi (tamam önce amerikan görevlerini bitirmek suretiyle de olsa) hikaye modunu her 2 tarafın gözünden anlatıyordu. 

   not: Beta resminin altındaki El-kaide geçen cümleyi yazarken ABD nin Allah,El-Kaide… kelimelerini filtreye koyduklarını unutmamak lazım….. Ooops naaptım ben. eğer bir daha yorum yazamazsam bilinki Seal Team evime baskın yaptı demektir :D:D:D:D

 8. manyaque

  yaw koskoca C&C nod la başlayıp SSCB&ABD ye dönüp o bitince ıraq k.kore g.kore libya felan çıkarmadımı (ingilizlerde snipe ıraqta terörüst vs) biz yıllarca almanları vurmadıkmı (wolfenstein battle of honnor  vs) tabiki ticari politika olarak oyun yapımcılarıda siyasi gündeme uyuyor ve malesef bundan para kazanıyor insanlara sanal düşman yaratılıyor. Keşke herşey Resident Evil, Dragon Age, Star Wars, WOW, age of. total war vb gibi olsa ama malesef böyle değil bu adamlarda malesef dünyanın bir kısmı terörist diyerek para kazanıyorlar. veben yukarda yazdığım gibi PKK TÜRKİYE diye ayrım yapan bir oyun olursa ne yaparım bilmiyorum evet arkadaşlarımın kafasına sıkmak hoşuma gidiyor. ama arkadaşım oyunda karşımda olmak için PKK lı olmak zorunda kalırsa ne olur bunada cevap veremiyorum. bence bu iş her bakış açısına göre kısır döngü. yinede tartışanlara kolay gelsin.

 9. Oruç Dim

  PKK – Türkiye gibi bir şey olması zor biraz. O tür hassas konulara pek dokunmaz istemez oyun yapımcıları. Eğer illa Türkiye olacaksa (nasıl bir fanteziyse artık bu) karşısında da dünyanın başka bir ordusu olacaktır zannımca. Dediğim gibi amaç takım yaratmak, ha Türkiye’ye karşı İsrail olmuş, ha teröriste karşı anti terörist. Bir de Türkiye’de her erkek hayatının belli bir periyodunda asker olduğu ve bu dönemde PKK ile karşılaşabildiği için El-Kaide Amerika’ya karşı senaryosundan daha tatsız bir durum bana kalırsa, en nihayetinde Amerikalılar riskleri bilerek gidiyor oraya, bizimkilerin ise pek seçim şansı yok. Dediğim gibi kimse öyle bir konuyu oturup oyun malzemesi haline getirmez.

 10. babambirinci

  Bıktım artık şu sansürcü, yasakçı zihniyetten.

  Bu ülkede sakıncalı diye kitaplar yakıldı, yazarlar cezalandırıldı vs vs herkesin bildiği konulara tekrar değinmek istemem.

  AMA ÇÜŞ YANİ LAN!

  “Türk askeri vurduğunda ne olacak peki?”

  Bu nasıl bir sorudur ya? Yok müslümanları vuruyormuşuz yok efendim kendi kendimizi kışkırtıyormuşuz da… Sinirleniyorum klavye başında saat kaç oldu uyumadım karşılaştığım şeylere bak!

  Öncelikle şunun anlaşılması gerekir:

  Herhangi bir OYUNDA bir ülke Türkiye’yle savaşa girebilir; Türkiye’yi işgal edebilir; oynadığınız karakter bir Türk askerini vurabilir. Buna KURGU DENİR POLİTİKA DEĞİL!

  Bundan rahatsız olan oynamaz. Aynı şekilde yapılan bir oyunda bir Türk Askeri kontrol edilir, bir Amerikan askeri vurulabilir ya da başka bir ülkeyi Türkiye işgal edebilir. BUNA DA KURGU DENİR POLİTİKA DEĞİL!

  Şimdi Dünya üzerinde yaşayan insanoğlunun (bu orana belki hepimiz dahiliz) yüzde 88’i GERİZEKALI olduğu için saçma sapan bir sahiplik güdüsüyle hareket eder. HİÇBİR KURGU YA DA DÜŞÜNCE onun o ötlek, cahil, iğrenç ve yozlaşmış; utançkaynağı, sinir sisteminden yoksun düşünce yapısını, dünyanın en beyinsiz varlığından daha beyinsiz olan kafasına dokunamaz.

  O gerizekalı insana göre KURGU, ÖYKÜ, SENARYO gerçektir. Çünkü o insan, boktan bir televizyon yapımından etkilenerek kavga eder, otobüste müzik dinlerken insanlara ve camdan dışarı bir kahraman edasıyla bakar, hayatı metafiziksel öğelerle ve toplumu bir adım ileri taşımayacak değerlerle doludur.

  Sözde insan olan bu mutfak robotları herhangi bir eleştiriye olduğu kadar, düşünce özgürlüğüne de kapalıdır. Oyunda taliban mı vuruyorum? Bugün ortadoğuyu o hale getiren ABD DEĞİLDİR, ARAPLARIN KENDİSİDİR!

  Siz, uygarlığı takip etmez, cehalet içinde yaşamaya devam eder, politika yerine dine ve adetlere sığınırsanız, sömürge olursunuz. Üzerine oyun oynananlar olursunuz bilmem ne olursunuz boynuzsuz keçi olursunuz.

  Afganistan adam olsaydı da gelişip orta doğu’da süper güç olsaydı. Keçileri dağda otlatana, kızıl başlıklı füzeler alana kadar okullar açıp halkını geliştirseydi. Okuma oranı yüzde üç olan bir ülkenin bugünlere gelmesinin sebebi Türk Milleti’nin suçu başkasına atması ile kaynaklı olan mantaritesi ile bu savaşta empati yapmaya çalışmakla birleşince güçlü olan suçlu olur sonucuna varır.

  Sekizinci çıksın bu tip oyunların, yine kendimden geçerek büyük bir zevkle oynayacağım.

   

 11. Uğur Yurtsever

  Söylediklerinizin özellikle oyunlarla alakalı olan kısımlarına katılıyorum.:)

  Ancak siz sanırım birçok şeye Civilization’daki gibi üstüne tıklanınca sahip olunabileceğini düşünüyorsunuz.

  Bu yüzden doğu toplumlarının geri kalmışlığıyla ilgili çok boyutlu; tarihsel, sosyolojik ve ekonomik yönü çok derin ve yüzlerce yıla yayılmış olan bir konuya böylesine bir pencereden bakarak yanıt veremem.

 12. ReBoN

  Why dont presidents fight the war?

  Why do they always send the poor?

   

  Why dont presidents fight the war?

  Why do they always send the poor?

  Why do they always send the poor?

  Why do they always send the poor?

  Why do they always send the poor?

  Why do they always send the poor?

 13. babambirinci

  Üstüne tıklanan toplumlar olduğuna inanıyorum, evet. Sosyolojik, sosyo-ekonomik ya da jeopolitik nedenler ne olursa olsun; bazı milletlerin ya da coğrafyaların kaybetmeye mahkum olmasının sebebi yine kendi ahmaklıklarıdır.

  Doğu’nun zenginliklerine ulaşmak için coğrafı keşiflerde bulunan batı, hep yerine top saydıran bir uygarlıkla karşılaşınca daha sonraları kendisinden utandı.

  Tuvalet kültürü bile olmayan Fransızlar, haçlı seferlerinden sonra sabun, banyo, tuvalet adabı ile tanıştı ve yaygınlaştırdı.

  Peki sonuç ne?

  Adamlar altından klozetlere pipildeklerini atarken biz hala alaturka tuvaletlerdeyiz?

  E kim ilerlemiş oldu? Kendi dinleri içerisinde bir REFORM yaşadılar ki doğrudan Tanrı’nın sözleri olarak kutsal sayılan bir kitaba ait dini bile gerekli düzenlemelerle çağa uyarlamayı başardılar.

  Evet, belki de Dünya’nın en şerefsiz milletleri söz konusu burada onları savunmuyorum, Dünya’ya sanayileşmeden beri yaptıklarından dolayı nefret ediyorum ancak maymundan gelmiş bir uygarlıkla gittikçe maymuna giden başka bir uygarlık başedemez bu gerçekten zordur.

  Irkçı değilim ama arapları da hiç sevmiyorum.

  Ama yorumunuz içinde teşekkür ederim pencelerimi açtınız.

 14. babambirinci

  Ayrıca şimdi farkettim yukarıda bir arkadaş (ismi lazım değil tanımam etmem zaten) milli duygular ile CoD ve MoH serilerinin sattığını söylemiş bir de soru sormuş aklınca ukalalık yapmış; “hiç merak etmediniz mi neden alman, çin askeri değiliz?” demiş:

  Sevgilim, şahsen ben bir çin askeri olarak oynamayı istemem. Alfabesinde beş bin harf bulunan bir milletin savaşını da ciddiye almam. Alman askeri olmak istiyorsan İkinci Dünya Savaşı’nı 3.Reich İmparatorluğunun kazanmış olması gerekiyor. Yani sen baştan kaybettin.

  Oyun hikaye örgüsü gerçeğe dayalı olmasaydı o serilerde; baz alınan faktörler olmasaydı; işin içine milli duygular zaten girmezdi.

  Sen azcık kodlama, birazcıkta tasarım bilsen yapacağın ilk savaş oyunu Kurtuluş Savaşı ile ilgili olurdu. Amerika’nın duygusal hisler besleyerek girdiği tek savaş olan 2. Dünya Savaşı ve Pre-Third janrına ait 3.Dünya Savaşı arifesi oyunları bir dizi kurgudan ve 1945’te Fransa kıyılarında hayatını kaybeden atalarına birer saygı duruşundan ibaret. 

  Türkiye büyük bir güç ve son sözü söyleyen devletlerden birisi olsaydı, oyun piyasasında milyonlarca dolarlık yapımları olsaydı, bu işi ciddiye alan sektörü olsaydı; bugün; Görev Çağırır 5 – Savaş Arifesi gibi bir oyun yapardık herkes 5 oyun boyunca Türk Askeri olmuş olurdu.

  Senin burda yazdığını da Amerika’dan bir akranın yazardı.

  Oyunlara oyun olduğu gerçeğiyle yaklaşıp mastürbatif aktiviteni gerçekleştir işin bitince de git elini yüzünü yıka bir sigara yak biten oyunun demosunu izle.

  Sevişirken politika yapılmaz yeni türedi bu da ayol eski oyuncular daha bilinçliydi…

  • babambirinci

   Oruç bey,

   Kullandığınız “web” deyimlerini anlamamaktayım. “Randomness ftw” ne demek ve neden benim serzenişimden bir alıntı yaparak onun altına eklediniz?

   Adını unuttuğum ve benim yazımın altına ilk yorumu ekleyen arkadaşılınızla her okuyucu yorumunun ardından, kendi aranızda şakalaşmak zorunda mısınız?

   Gerçi tam olarak buradaki sıfatınızı bilmemekteyim. Şayet haber yazıyorsanız ya da burada bir yazar olarak görev alıyorsanız benim gibi yazdıklarına cevap bekleyen okuyucularınıza karşı bir saygısızlık eylemi gerçekleşmiş olmuyor mu?

   İyi niyetinizden şüphe duymuyorum ancak anlatımlarınızı daha açık bir dilde gerçekleştirmeniz gerektiğini düşünüyorum.

   Bilgilerinize arz ederim.

 15. Ziyaretçi

  uahuahuahuahua.çinli de çıkıp ben de mitolojisinde tanrının kurt şekline girip prenseslere tecavüz ettiği bir milletin savaşını ciddiye almam dese napcan babambirinci?

 16. Oruç Dim

  Uğur Yurtseverness: State of being Uğur Yurtsever, where you answer every relevant and/or irrelevant question with the phrases “hadi ya”, and “hmm”. Physcologically, somewhere between being ignorant and totally seperated from rest of the humanity. Causes and treatment methods are still being researched by billions of psychiatrists worldwide.

 17. babambirinci

  Uğur Bey,

  Öncelikle size ilginiz ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim. Ancak, keşke yazdıklarıma sizden daha çok cevap alabilseydim sonuçta düşüncelerimizi en azından burada özgürce dile getirebildiğimiz bir platform içerisinde yer alıyoruz.

  Oruç Bey’in Msn adresi yok mu neden orada yazışmıyorsunuz? Eğer yoksa ben kendisine birtane hediye etmeyi çok isterim.

  Dilerim bu yazdıklarımdan sonra yazdığım ilk sözcükten yazacağım son sözcüğe kadar “Oruç Dimness” in dikkatini çekerek kendisinden uzun bir cevap alabilirim.

 18. Uğur Yurtsever

  Galiba Might&Magic tadında bir RPG olacak. Ana karakteri de göz önüne alırsak bolca “toplumsal mesaj” içerecek diyebiliriz sanırım. Çıktığında incelemek isterim. :p

 19. Oruç Dim

  Babambirinci öncelikle bir incici olarak oldukça kibar konuşuyorsunuz, yakıştıramadım. Ben incici arkadaşlar biraz daha samimi olur bilirdim, bu ne resmiyet 😛

  Randomness: Bir şeyin rastgele olma durumu. Rastgelelik.

  FTW: For The Win.

  Çin alfabesindeki harf sayısı ile bir ordunun ve/veya insanların savaşını ciddiye almamanız oldukça alakasız ve rastgele birbiriyle birleştirilmiş kopuk iki durum gibi gelmişti de bana. “Randomness” bu işte. Ha bilmediğim bir durum varsa mazur görün, açıklayın, öğrenelim. Ama bağlantıyı kuramadım.

  Uğur’la birbirimize laf atma konusuna gelirsek, buradan laf atınca daha komik oluyor. Yoksa Uğur’u MSN’den de, Steam’den de, telefonla da, yeri geliyor kapısına kadar giderek spamlıyorum zaten. O konuda bir şüpheniz olmasın. Ama itiraf edeyim, “yine site MSN oldu” yazmıştım Uğur’a bu yorumlardan sonra 😛

  Bu arada yaptığınız oyun imbacık patlaması gibi olmuş. Oynamak için sabırsızlanıyorum.

 20. babambirinci

  Dilekçeme cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Oruç Bey. Açıklamalarınız ve şömine sıcaklığındaki yaklaşımınız içinde ayrıca teşekkür ederim. Oyunun yeni ekran görüntüleri geldikçe burada sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

  Küçük İncileriyle, Büyük İncileriyle, İstiridyeleriyle kaba-saba, ayi ruhlu insanlarmışız izlenimini bıraktık lakin hepimizin içinde bir İngiliz beyefendesi yatmakta. Bu beyefendi yaklaşımlara göre yattığı yerden kalkabiliyor ya da uyumaya devam ediyor. Tabi ki samimiyiz, birbirimizi ve herkesi çok severiz ama malum Dünya’nın en ciddi platformu oyun platformları olmalı, resmiyetimde bundan kaynaklı.

  Ne diyeyim dediğim Çin alfabesi benzetmesinden de utanç duydum şimdi. Yazık, toprak kayması olmuş binlerce insan kayıp. Bu arada korsan yorum yazan arkadaşları küfürle kınıyorum.

   

 21. darkhellious1

  hiç bir şey yazmayacaktım ama, insanlara saçma sapan hakaretlerle mal diyorsun,sonra sonra tarih dersi verip, bazı milletleri yüceltiyorsun derken yazdıklarımıza yükleniyorsun sonra kendi kafana göre bunları birleştirip haklıyım diye ortaya çıkıyorsun.Nasıl oluyor bu iş anlamadım şimdi.Türk askerini vurduğunda derken bütüüüün bu yazdıklarınıza cevap değil kanaatimce yukarıdaki arkadaşın yazdığına bir gönderme yaptım.Bunları anlamadan abarta abarta sulandırıyorsunuz.^^bir de soru sormuş aklınca ukalalık yapmış; ^^diyerek sanki başka bir boyuta çekiyorsunuz olayı, benim anlatmak istediğimi değil kendi kafanıza göre olanı anlıyorsunuz.Lütfen yazarken daha rasyonel olunuz.İçinizdeki nefretle girmeyiniz.Bunların elbette hepsi birer saçma sapan oyun.Bunun bizlerde bilincindeyiz ama konuyu başka yerlere çekerek, sapıttırıyorsunuz.

 22. babambirinci

  Sevgili darkhellious1,

  Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Burada resmi tabanlı bir birey olmadığım için kendi rasyonalitem çerçevesinde olayları değerlendirerek eleştirdim.

  Evet tarih dersi verdim çünkü eğitimimi bu alan üzerine yaptım.

  Hayır hiçbir milleti yüceltmedim. Çünkü hiçbir milletin yüce olduğunu düşünmüyorum. Bana göre birimiz diğerimizden farklı değiliz.

  İçimde sana duyduğumun dışında hiçbir nefret yok.

  Hayır konuyu saptırmadım. Video oyunları tarihi, eğlence amaçlı değil zaten politik amaçlı başlamıştır. Nasıl ki bugüne bile malolmayı başaran bazı ünlü çizgi roman kahramanları, birinci ve ikinci dünya savaşı sırasında; başka cephelerde çarpışan askerlere moral vermek amacı ile yaratıldıysa, video oyunları da buna bağlı olarak savaştan dönen askerlerin başlattığı bir alışkanlıktır.

  Dolaylı yoldan anlatmak istediğimi anlattım, resmi bir dil kullanmaktansa daha mizahi olan bir yol seçtim.

  Kendi içimde çelişirim, bundan da gurur duyarım. Çünkü bu daha çok şey öğrenmemi sağlıyor. Tek bir görüşe saplanıp kalmaktansa ben at gözlüklerini bu şekilde çıkarmayı yeğledim.

  Benim seni yanlış anladığım gibi, sende beni yanlış anlamışsın. Bu başlamadan biten bir ilişkidir. Sana hayatta mutluluklar dilerim <3

Bir cevap yazın