DICE’tan Eleştirilere Yanıt: “Senaryo Modu Çoklu Oyuncu İçin Eğitim Alanı Niteliğinde”

DICE, Battlefield 3’ün birçok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratan tek kişililk senaryosuna yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Battlefield oyunlarının gerçek satış noktasının çoklu oyuncu içeriği olduğuna kimsenin şüphesi yoktur sanırım. Ancak EA ve DICE, ticari anlamda Call of Duty’nin pastasına gözünü öyle açgözlü bir şekilde dikti ki; Battlefield 3 için yapılan en gösterişli tanıtım kampanyaları oyunun tek kişilik kısmına odaklandı ve geçmişte seriyi adam akıllı bir tek kişilik senaryoya sahip olmadığı için eleştiren birçok oyuncu, inanılmaz beklentiler içine girdi. Sonuç ise- eleştirilere bakılırsa- beklentileri karşılamaktan oldukça uzak görünüyor ne yazık ki.

Bana sorarsanız; her ne kadar her santimetre karesi önceden hazırlanmış inanılmaz çizgisel bir oynanışa ve benzerlerini Star TV’nin gece yarısı kuşağında izlediğimiz beşinci sınıf aksiyon filmlerinde gördüğümüz çok kötü bir hikayeye sahip olsa da, Battlefield 3’ün tek kişilik senaryosunun sizi sarmalayan ve içinde hissetmenizi sağlayan bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim. Tabii bu noktada aslan payının oyunun görsellerine gittiğini de belirtmek gerek.

Yine de DICE, oyunun tek kişilik senaryosuna gelen eleştirileri ciddiye alarak yanıtlamaktan geri kalmamış:

Biz Battlefield’ı bir çevrimiçi hizmet olarak düşünüyoruz. Tek kişilik senaryo elbette önemli ve fanların yaşaması gereken ve oyuna alışıp kendilerini çoklu oyuncuya hazırlamalarına olanak sağlayan bir deneyim. Bir çok oyunsever de bu deneyimden keyif alıyor. Yani bence hem tek kişilik senaryoya hem de çoklu oyuncuya sahip olmalısınız. Ancak oyuncuları 365 gün oyuna bağladığı için çoklu oyuncunun bizim için daha zengin fırsatlar sunduğu da açık. Neyse ki Battlefield markası da 90’ların sonundan bu yana çoklu oyuncu etrafında şekilleniyor ve bence oyunun tasarımında çoklu oyuncunun ağırlıkta olmasının nedeni de bu.

4 Yorum

  1. Sabertooth

    Direk açık açık, “Ulan bu oyunu SP için alan adam çıkmaz, adam indirir torrentten..vs den, onlarda 6-7 saatlik oynanışla idare etsinler!” deseymiş bence daha dürüstçe olurmuş.

    • ayı boğan

      İş olsun işte dostum. Üstteki iki yorum örnek mesela. Sanki hayatlarında Battlefield 3 gibi bir oyunu her an görüyorlar veya her gün yenisi çıkıyor. Ben buradan sormak isterim oyuna orjinal olarak sahip misiniz? Onun haricinde zaten Battlefield serisini takip edenler multiplayer tabanlı bir oyun olduğunu iyi biliyorlar… 😉

Bir cevap yazın