DICE: “Battlefield 3 Daha Çizgisel Olacak”

DICE, alıştığımız sandbox Battlefield oyunlarının aksine bu sefer daha çizgisel bir oyun geliştiriyor.

DICE’dan Patrick Bach, EDGE dergisine verdiği röportajda Bad Company 1 ve Bad Company 2’nin aksine Battlefield 3’ün tek kişilik senaryosunun çizgisel bir oynanışa sahip olacağını söylüyor.

Bütün oyunların özgür dünya oynanış mekaniklerine sahip olması gerektiğini düşünmüyorum. Biz uzun bir süredir bu tarz oyunlar yapıyoruz ve bu konuda iyiyiz, ama bir oyun yapmak için elinizdeki tek yöntem bu değil, çünkü öyle olsaydı senaryo oluşturamazdık.

 

Aksi durumlar olsa da açık dünya oyunları çoğu zaman sıkıcı, oynanışı ve uyum sağlaması zor oyunlardır.

Battlefield 3 Silah

Röportajdan da anlaşıldığı üzere Battlefield 3’te bizi daha yoğun ve etkileyici bir atmosfer bekliyor olabilir. Fakat, DICE’ın daha önceki yaptığı işlere baktığımız zaman işinin biraz zor olduğunu görüyoruz. Çünkü, önceki Battlefield oyunları ciddi bir anlatım sunmaktan çok uzaktı.

DICE’ın tek kişilik senaryoda karşılaştığı bir diğer zorluk ise, yapay zeka geliştirilirken ortaya çıkmış. Özellikle yıkılan bina ve siperlere yapay zekanın uyum sağlaması için bir hayli uğraştıklarını söylüyor, Bach. En azından son günlerin popüler FPS oyununda gördüğümüz gibi “saldım çayıra Mevlam kayıra” anlayışı olmayacak Battlefield 3’de.

Bir cevap yazın