Diablo 3 Artisan Sisteminden İlk Detaylar

Diablo III de GamesCom’da…

Uzun süredir yeni bir şeyler duymayı bekliyorduk Diablo III’ten ve geçtiğimiz ay StarCraft II’nin de raflarla buluşmasının ardından Blizzard’ın GamesCom 2010’da Diablo III’ten yeni bir şeyler göstermesini beklemeye başladık.

Neyse ki bu beklentiler bugün gerçek oldu ve oyun dünyasının en uzun süre beklenip en uzun süre oynanan oyunlarının yaratıcısı Blizzard, Diablo III’ün yeni Artisan sisteminden ilk detayları canlı bir demo gösterimi eşliğinde oyun dünyasıyla paylaştı.

Artisan sistemi için kabaca, oyuncuların eşyalarını ve silahlarını geliştirebilecekleri; blacksmith, mystic ve jeweler gibi farklı yeteneklere sahip NPC’lerden oluşan bir sistem diyebiliriz. Oyuncular bu sisteme oyunun hemen başında erişemiyorlar elbette ve Artisan’larla karşılaştığımızda onların güvenini ve saygısını kazanacak görevleri tamamlamamız gerekiyor.

Bununla birlikte Artisan sisteminde her sınıfın kendine has geliştirme seçenekleri oluyor ve oyunda ilerledikçe Artisan’lar da eşya ve silah geliştirme konusunda daha yetenekli hale geliyorlar.

Artisan sisteminin en ilgi çekici yanıysa, Blizzard’ın işin içine biraz “rasgelelik” katmış olması. Yani bir Artisan’dan bir eşya yapmasını istediğimizde ortaya çıkacak eşya kullanılan formülden (recipe) bağımsız olarak ufak sürprizler sunabiliyor. Mesela belirli bir hasar oranına sahip bir silah formülü, Artisan’ın ellerinde formüldeki hasar oranına ek olarak iki farklı özelliğe sahip bir silaha dönüşebiliyor. Bu ufak ve “tahmin edilemez” sürprizlerin oyunun eşya ve silah çeşitliliğine inanılmaz bir derinlik katacağı kesin.

Aslında lafı fazla da uzatmayayım; zira hemen aşağıda bulabileceğiniz videolarda Diablo III oyun direktörü Jay Wilson, Artisan sisteminin detaylarını canlı bir demo eşliğinde bizlerle paylaşıyor. Videolarda özellikle blacksmith’in (demirci) çarpıcı yetenekleriyle tanışıyoruz.

İyi seyirler.

2 Yorum

  1. darkBLACK

    town u ve tüm dier özellikllerin korunduğunu sadece üzerine geliştirmeler yapıldığını görünce bi dinazor olarak çok mutlu oldum. 4gözle çıkacağı zamanı bekliyorum… Tabi 1-2 char daha ekleseler daha güzel olacak… P:

Bir cevap yazın