Devlerin Savaşı: Xeon’a Karşı Opteron

Devlerin Savaşı: Xeon'a Karşı Opteron

Laboratuarımızda herkes heyecanlıydı – toplam dört platformda detaylı testler yapmak için bir haftadan az bir zamanımız vardı. AMD kısıtlı bir zamanda test etmemiz için dual Opteron işlemcili bir sunucusunu göndermişti. Ve kısa zamanda rakibinin kim olacağını da belirledik: Intel’in dual Xeon 3 GHz versiyonu. Bu yazıda karşı karşıya getirdiğimiz bu test sistemlerinden elde ettiğimiz sonuçları değerlendiriyoruz. Opteron’un 64 bit mimarisini hem bir sunucu hem de bir iş istasyonu olarak test etmemiz için tamamen yeni bir yaklaşımda bulunmamız gerekiyordu. Bu yüzden son kerneli 2.4.19 ile en yeni Suse Linux Enterprise Server 8’i (SLES) kullandık. Opteron ve Xeon’un performansını değerlendirmek için bu incelemede toplam 30 tane sunucu ve iş istasyonu testi kullanıldı.

Muhteşem Opteron: Yeni işlemci, Intel Pentium 4'ünkine benzer bir pakete yerleştirilmiş, ama bir farkla: AMD seramik kullanmaya karar vermiş.

Muhteşem Opteron: Yeni işlemci, Intel Pentium 4’ünkine benzer bir pakete yerleştirilmiş, ama bir farkla: AMD seramik kullanmaya karar vermiş.

Bir cevap yazın