Dev Anlaşma: Western Digital 4.3 Milyar Dolar Karşılığında Hitachi’yi Satın Aldı

Sabit disk piyasasında taşları yerinden oynatacak anlaşma gerçekleşti; Western Digital, Hitachi’yi satın aldığını duyurdu.

WD Caviar Black 2 TBSabit disk piyasasının büyüyen yıldızı Western Digital, bir süredir rakiplerinden birini satın almak için fırsat kolluyordu. Daha önce Seagate’i satın almak için bir teklif götüren Western Digital, istediğini almayı başaramamıştı. Bu sefer gözünü sektörün 3. büyük oyuncusu Hitachi’ye diken Western Digital, amacına ulaştı ve Hitachi ile sabit disk bölümünün 4.3 milyar dolara satın alınması için anlaştı.

Anlaşma çervesinde Western Digital Hitachi’ye 3.5 milyar dolar nakit para ve Western Digital’in %10’luk hissesini (piyasa değeri yaklaşık 750 milyon dolar) devredecek. Bu anlaşma ile Hitachi sabit disk bölümü artık Western Digital markası altında üretim yapacak.

2 Yorum

  1. Volkan Erkılınç

    WD o diskler ile(8-10 sene önce sattığımız WD disklerin yarısı bozuk gelirdi,kimse WD disk almak istemezdi falan..) nasıl sektör birincisi oldu anlamıyorum..

  2. mamad

    Yok artık!

    WD bu sefer büyük oynamış. AMD’nin Ati’yi alması gibi bir şey ama daha çok sektör bakımından daha çok Nvidia’nın 3dfx’i almasına benziyor.

    Aslında Seagate’i alamayacağı belliydi ama bu hamleden sonra adamlar artık bariz liderler. Tahminen rekabet yasaları gereği Seagate’i yine alamazlar ama AMD ile Intel’in durumuna benzeyen bir durum oluşabilir.

Bir cevap yazın